Menu Region

Kradzież samochodów na Pomorzu. Jakie auta ginęły...

Kradzież samochodów na Pomorzu. Jakie auta ginęły najczęściej w 2013 roku? [RANKING]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Bałtycki

Łukasz Kłos

Prześlij Drukuj
Mniejsza czcionka Większa czcionka
Jakie samochody są najczęściej kradzione na Pomorzu? Na celownikach złodziei najczęściej znajdują się auta popularne. W większości idą na części. Jednak czasem, po gruntownej przeróbce, mogą nawet trafić do szemranego komisu. Sprawdźcie policyjny ranking za 2013 rok!
1/11

(© materiały policji)

Opis: Jeździsz passatem albo golfem? Ta informacja może Cię zmartwić. Volkswageny, podobnie jak audi (szczególnie A4 i A6) i seaty, to niezmiennie od lat najczęściej kradzione auta.

Nie inaczej było w ubiegłym roku. Jak wynika ze statystyk Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, w całym 2013 roku skradziono 315 samochodów marki Volkswagen oraz 249 Audi.

Jednak jest i dobra wiadomość - liczba wszystkich zanotowanych kradzieży systematycznie spada. W 2013 zanotowano o blisko 9 proc. mniej tego typu spraw niż rok wcześniej.

Czytaj także na pomorze.naszemiasto.pl!
Przejdź do galerii
  • I rzeczywiście, statystyki Komendy Głównej Policji pokazują, że blisko połowa podejrzanych o kradzież samochodów była już wcześniej karana za podobne przestępstwa, a co siódmy - ma na sumieniu także inne występki przeciw prawu. 

Co znamienne, największą grupą
  • Policjanci podkreślają - w walce z przestępczością samochodową najważniejsza jest profilaktyka. 

- Chodzi o to, aby jak najbardziej utrudnić złodziejowi dostęp do samochodu. Im więcej czasu zajmie mu pokonanie zabezpieczeń, tym większa szansa, że zostanie przyłapany lub po prostu zrezygnuje - tłumaczy jeden z gdańskich funkcjonariuszy operacyjnych i dodaje: - Albo zadowoli się niezabezpieczonym autem sąsiada.
  • Parkując samochód, nawet na krótką chwilę, należy sprawdzić, czy wszystkie okna są domknięte, a klapa bagażnika zatrzaśnięta. Wszelkie bagaże, tj. torby, plecaki, nesesery i inne rzeczy powinny być w schowkach lub bagażniku. 

Co więcej, błędem jest chowanie ich dopiero w miejscu zaparkowania - złodzieje często obserwują parkingi.
  • - Pozostawienie ich na widoku będzie zachętą dla złodziei - uprzedza  sierż. sztab. Michał Sienkiewicz  z KWP. - Odchodząc od samochodu, kluczyki chowamy do kieszeni wewnętrznych ubrania, a w domu w miejscu bezpiecznym i najlepiej z dala od drzwi wejściowych. Nigdy też nie pozostawiamy dokumentów samochodu w jego wnętrzu.
  • Policjanci zalecają również montaż systemu alarmowego, który m.in. będzie ochraniał kabinę przed włamaniem. 

Dobrym jego uzupełnieniem są różnego rodzaju blokady mechaniczne, a także posiadanie wyłącznika zapłonu ukrytego w miejscu znanym tylko właścicielowi.
  • - Jeżeli nie ma możliwości pozostawienia samochodu na parkingu strzeżonym, to do jego zaparkowania należy wybierać miejsca dobrze widoczne dla otoczenia i uczęszczane. A w nocy dobrze oświetlone i w pobliżu okien domów mieszkalnych - tłumaczy sierż. sztab. Sienkiewicz.
  • Istotnym działaniem utrudniającym czerpanie korzyści z kradzieży auta jest oznakowanie najważniejszych jego elementów w firmie specjalistycznej. I wreszcie: niekupowanie części z podejrzanego źródła! 

 Wśród najczęściej kradzionych na Pomorzu samochodów znalazły się takie marki jak: 
1. Volkswagen - 312 kradzieży
2. Audi - 249
3. BMW - 62
4.i 5. Seat i Skoda - po 48 kradzieży
6. Mercedes - 35
7. Ford - 38
8. Honda - 31
9. Opel - 27
10. Toyota - 20

 Łącznie w 2013 r. skradziono 1025 pojazdów różnych marek 

Ponad 90 proc. skradzionych w ub. r. aut miało jedną z sześciu poniższych barw. Dwa na trzy auta były albo koloru czarnego, albo srebrnego lub szarego:
1. czarny - 328 skradzionych aut
2. srebrny/szary - 315
3. niebieski - 137
4. czerwony - 79
5. biały - 59
6. zielony - 45
7. inne kolory/wielobarwne/brak koloru - 62

  Czytaj także na pomorze.naszemiasto.pl!

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.