Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Bezpłatne porady prokuratorów [ROZMOWA]

rozm. Łukasz Kłos
Prok. Mariusz Marciniak
Prok. Mariusz Marciniak Archiwum prywatne
W poniedziałek rozpoczyna się ogólnopolski Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. O pomocy pokrzywdzonym z prok. Mariuszem Marciniakiem, rzecznikiem Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku, rozmawia Łukasz Kłos.

Prokuratura potrzebuje "okazji", by pomóc obywatelom w potrzebie?
Prokuratorzy zawsze pomagają, pomagali i będą pomagać pokrzywdzonym. Zobowiązuje do tego nazwa zawodu. Łacińskie "pro curator" znaczy "do sprawowania opieki". W polskich realiach prawnych prokurator jest de facto obrońcą pokrzywdzonych. Pobitych, okradzionych, oszukanych.

Zawód prokuratora przeciętnemu Kowalskiemu kojarzy się raczej z oskarżaniem...
W polskim systemie prokuratorzy najczęściej występują w sprawach karnych, lecz w każdej prokuraturze pracują również prokuratorzy wyspecjalizowani w prowadzeniu postępowań z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego i opiekuńczego, pracy i ubezpieczeń społecznych oraz z zakresu prawa administracyjnego. Prokuratorzy mają prawo wstąpienia do każdego postępowania cywilnego czy administracyjnego. Innymi słowy, mogą w nim aktywnie uczestniczyć. Choć prawdą jest, że zasadnicze w zakresie pracy prokuratury jest prowadzenie postępowań karnych. To właśnie do jednostek prokuratur trafiają zawiadomienia pokrzywdzonych o popełnieniu przestępstwa, nawet jeśli osoba pokrzywdzona zgłasza się w komisariacie policji.

Nieraz jednak obywatele mają wątpliwości co do skuteczności prokuratorskich działań.
A jednak ze statystyk wynika, że prokuratura jest bardzo skuteczną instytucją. Na Pomorzu ponad 98 procent oskarżeń skończyło się skazaniem. W skali kraju liczba ta oscyluje wokół 90 procent.

Jakie działania podejmie gdańska Prokuratura Apelacyjna w ramach rozpoczynającego się właśnie Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem?
Dyżurujący prokurator Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku, jak co roku, będzie udzielał osobom pokrzywdzonym przestępstwem bezpłatnych informacji dotyczących ich uprawnień i możliwości uzyskania różnego rodzaju pomocy. Podobne dyżury wyznaczeni prokuratorzy będą również pełnili we wszystkich innych jednostkach prokuratury na terenie całej Polski. Niezależnie od stałych dyżurów prokuratorów, bo jak mówiłem prokuratorzy przyjmują interesantów przez cały rok.

Który to już raz prokuratura włącza się do tej akcji?
W tym roku będzie to już 14 raz, kiedy Ministerstwo Sprawiedliwości inicjuje tę akcję. Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem jest tylko przypomnieniem tego, że pokrzywdzeni mają swoje prawa, że mogą liczyć na pomoc, że nie pozostają osamotnieni w swoim bólu, strachu, cierpieniu, pokrzywdzeniu.

Na jaką pomoc mogą liczyć pokrzywdzeni?
W tegorocznym Tygodniu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, poza prokuratorami, współuczestniczą przedstawiciele sądów, policji, adwokatury, radców prawnych, kuratorów sądowych, komorników, organizacji pozarządowych i innych. Krótko mówiąc, inicjatywę Ministerstwa Sprawiedliwości popierają przedstawiciele wszystkich profesji prawniczych, a także okołoprawniczych, zajmujących się stosowaniem prawa. Tydzień pomocy jest tylko przypomnieniem pokrzywdzonym, że istnieje wiele instytucji, w których mogą uzyskać pomoc przez cały rok.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki