Menu Region

Ukraina, Kijów: Władza Janukowicza ograniczona! Tymoszenko...

Ukraina, Kijów: Władza Janukowicza ograniczona! Tymoszenko wyjdzie na wolność [ZDJĘCIA]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Marek Majewski, ToL, pap, x-news

6Komentarzy Prześlij Drukuj
Ukraiński parlament przywrócił konstytucję z 2004 roku, która ogranicza uprawnienia prezydenta Wiktora Janukowycza i rozszerza kompetencje parlamentu. Ukraina stała się tym samym ponownie państwem o systemie parlamentarno-prezydenckim. Parlament przyjął także ustawę umożliwiającą uwolnienie Julii Tymoszenko. Relacja na żywo.
RELACJA NA ŻYWO - SOBOTA, 22 LUTEGO: JANUKOWYCZ OPUŚCIŁ KIJÓW, LUDZIE ZAJĘLI PRYWATNĄ REZYDENCJĘ PREZYDENTA [ZDJĘCIA]


18:40 Jeśli podejdą z bronią, informować i do roboty - mówi dowódca oddziałów, które w czwartek strzelały do protestujących na Majdanie z broni snajperskiej.


Rozmowy te przechwycił i zamieścił w internecie radioamator, Dmitrij Krużkow. - Chłopcy, koncentrujemy się na barykadzie. Na prawo od hotelu „Ukraina". - mówi dowódca.18:30 Witalij Kliczko o kompromisie: Najważniejsze zadanie to przerwać rozlew krwi18:00 Biały Dom przyjął w piątek z aprobatą podpisanie na Ukrainie porozumienia między rządem a opozycją, zaapelował też o szybkie wdrożenie ustaleń tej umowy, począwszy od powstrzymania się od wszelkiej przemocy - poinformował rzecznik Białego Domu Jay Carney.

"Wspieramy wysiłki tych wszystkich, którzy wynegocjowali to porozumienie i składamy hołd odwadze przywódców opozycji, którzy zdali sobie sprawę, że kompromis był rzeczą konieczną" - powiedział rzecznik prezydenta Baracka Obamy.

17:45 NSZZ „Solidarność” zmienił barwy swojego logo na ukraińskie – niebiesko-żółte na głównej stronie internetowej; flaga Solidarności w tych kolorach już wkrótce zawiśnie na siedzibie komisji krajowej związku w Gdańsku - poinformował szef związku Piotr Duda.

17:40 Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło w piątek po południu specjalną infolinię w sprawie Polaków przebywających na Ukrainie. Informacje można uzyskać pod warszawskim numerem telefonu 22 523 88 80.

17:34 Rzecznik praw człowieka Federacji Rosyjskiej (ombudsman) Władimir Łukin oświadczył w piątek, że nie podpisał porozumienia w sprawie zażegnania kryzysu na Ukrainie, gdyż nie uzyskał "jasnych odpowiedzi" na kilka pytań.

"Było kilka pytań, na które nie uzyskaliśmy jasnych odpowiedzi. Niejasność dotyczyła podmiotów negocjacji; tego, kto i za co będzie odpowiadać" - oświadczył Łukin po powrocie z Kijowa do Moskwy.

17:30 Parlament przyjął ustawę umożliwiającą uwolnienie znajdującej się w więzieniu Julii Tymoszenko.17:22 Porozumienie opozycji i prezydenta na Ukrainie to szansa na sukces - ocenił w piątek w Kijowie szef MSZ Radosław Sikorski. Dodał, że UE powinna monitorować wprowadzanie umowy w życie."Określam to jako szansę na sukces. Teraz Unia Europejska i świadkowie tego porozumienia musimy uważnie monitorować jego wprowadzanie w życie. Wiemy, ze z tym czasami bywa tu problem" - powiedział Sikorski w wypowiedzi wyemitowanej w TVN24 po tym, gdy prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz i przywódcy opozycji Arsenij Jaceniuk, Witalij Kliczko i Ołeh Tiahnybok zawarli w piątek porozumienie w sprawie wyjścia ich kraju z kryzysu.

17:12 Rada Najwyższa, czyli ukraiński parlament, odsunęła w piątek od wykonywania obowiązków służbowych p.o. ministra spraw wewnętrznych Witalija Zacharczenkę.

Deputowani uznali, że ponosi on odpowiedzialność za brutalne stosowanie siły podczas demonstracji antyrządowych i za śmierć cywilów.

16:30 Premier Donald Tusk powiedział w piątek w Rzeszowie, że jest ostrożny, jeśli chodzi o skuteczność porozumienia między opozycją a prezydentem Wiktorem Janukowyczem na Ukrainie.Tusk ocenił, że szefowie MSZ Polski, Niemiec i Francji podczas misji w Kijowie "wykonali kawał dobrej roboty". "Jestem jednak ostrożny, jeśli chodzi o skuteczność tego porozumienia, chociaż bardzo byśmy chcieli, aby ono okazało się skuteczne" - powiedział szef rządu.

16:15 Do szpitala MSW w Warszawie trafiają kolejni poszkodowani Ukraińcy16:00 A tak wygląda dokument porozumienia

Post użytkownika Mustafa Nayyem.


15:53 I stało się! Ukraiński parlament przywrócił konstytucję z 2004 roku, która ogranicza uprawnienia prezydenta Wiktora Janukowycza i rozszerza kompetencje parlamentu. "Za" głosowało 386 posłów w 450-osobowej Radzie Najwyższej.

Ukraina stała się tym samym ponownie państwem o systemie parlamentarno-prezydenckim.

15:50 Jeden z liderów ukraińskiej opozycji Arsenij Jaceniuk oświadczył, że jeszcze w piątek parlament przyjmie ustawę o powrocie do konstytucji z 2004 r., która ograniczy kompetencje prezydenta i rozszerzy uprawnienia parlamentu.

Jaceniuk wyraził także nadzieję, że również w piątek parlament przyjmie ustawę o uwolnieniu wszystkich zatrzymanych w trakcie trwających na Ukrainie protestów antyrządowych.

15:47 Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec, Francji i Polski we wspólnym oświadczeniu chwalą w piątek "odwagę i poświęcenie" stron konfliktu na Ukrainie, które podpisały porozumienie w sprawie zażegnania kryzysu.

15:13 Prawy Sektor - bardzo aktywne w zamieszkach antyrządowych w Kijowie radykalne stowarzyszenie zrzeszające członków różnych ukraińskich ruchów nacjonalistycznych - nie uznaje zawartego w piątek porozumienia między prezydentem Wiktorem Janukowyczem a opozycją.

Prawy Sektor zapowiedział, że będzie kontynuował swą walkę aż do usunięcia rządzącego krajem reżimu

14:56 Porozumienie podpisane! Tę informację zgodnie podają już agencje dpa i Reuters. Teraz czekamy na reakcję Majdanu. Jeśli zaufają swoim liderom, to wkrótce powinni rozejść się do domów.

14:30 Interfax-Ukraina podaje, że funkcjonariusze MSW, którzy byli rozlokowani ostatniej doby wokół siedziby Rady Najwyższej, zaczęli w piątek pospiesznie opuszczać okolice parlamentu. Szybko wsiadają do autobusów i odjeżdżają - pisze agencja. Milicja wyjeżdża też sprzed gmachu administracji prezydenta.

Wywieziono m.in. dwie armatki wodne, które były ostawione obok rady Najwyższej. Pod parlamentem zostały m.in. materace, produkty żywnościowe, skrzynki i drewniane podesty, na których odpoczywali funkcjonariusze.

Funkcjonariusze MSW opuszczają centrum Kijowa
14:25 Ołeh Tiahnybok, lider Swobody: Warunkiem podpisania porozumienia przez opozycję jest zagwarantowanie, iż w przyszłym rządzie nie znajdą się szef MSW Witalij Zacharczenko i prokurator generalny Wiktor Pszonka.

14:19 Raz jeszcze najważniejsza informacja. Rzecznik MSZ na Twitterze:
14:07 A unijne młyny sprawiedliwości mielą bardzo powoli... Rzeczniczka Catherine Ashton poinformowała właśnie, że dziś rozpoczęły się prace nad sprecyzowaniem sankcji. Ich wdrażanie będzie następować w świetle rozwoju wydarzeń na Ukrainie. Kto zostanie nimi objęty? Lista nazwisk ma być otwarta i początkowo prawdopodobnie znajdą się na niej osoby z kierownictwa struktur, bezpośrednio odpowiedzialnych za użycie siły na ulicach w Kijowie tj. ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych.

Prawdopodobny termin wejścia w życie sankcji to koniec przyszłego tygodnia. Wtedy rozporządzenie może zostać opublikowane w Oficjalnym Dzienniku UE.

14:02 Z ostatniej chwili: Rada Społeczna Majdanu poparła w głosowaniu podpisanie porozumienia ws. rozwiązaniu konfliktu na Ukrainie - poinformował rzecznik prasowy polskiego MSZ.

13:51 Donald Tusk otwarcie przyznał, że o swoje interesy na Ukrainie walczy Rosja. - Prezydent Putin nie ukrywa, że zrobi wszystko, żeby Ukrainę utrzymać w strefie wpływów rosyjskich - mówił dziś premier na konferencji prasowej. O tym, że prezydent Rosji jest odpowiedzialny za rozlew krwi na Majdanie, w rozmowie z "Polską" mówił także Paweł Zalewski.


Źródło: TVN24/x-news


13:40 Premier Donald Tusk: "Zadanie ministra Sikorskiego i jego partnerów jest trudne. Uzyskali więcej niż maksimum, co można było osiągnąć jeszcze kilka dni temu, a równocześnie sytuacja tak dynamicznie się zmienia, że niekoniecznie musi to uzyskać akceptację Majdanu".

13:20 Najważniejsza informacja dzisiejszego dnia: Wiktor Janukowycz zgodził się na ustępstwa wobec demonstrantów. Oto, co przewiduje porozumienie:
  • w ciągu 48 godzin uchwalona ma zostać ustawa o przywróceniu konstytucji z 2004 roku
  • w ciągu 10 dni ma powstać rząd jedności narodowej
  • prace nad nową reformą konstytucyjną, przewidującą równowagę władzy między prezydentem a parlamentem, mają rozpocząć się natychmiast i zostać zakończone do września
  • przyspieszone wybory prezydenckie mają odbyć się po przyjęciu nowej konstytucji, czyli nie później niż w grudniu 2014 roku
  • w sprawie ostatnich aktów przemocy na Ukrainie ma zostać wszczęte śledztwo
  • władze zobowiązują się nie wprowadzać stanu wyjątkowego
  • opozycja rezygnuje z używania siły


13:12 Na Majdanie pat trwa. Rada Majdanu nie popiera porozumienia ws. wyjścia z kryzysu w części dotyczącej przeprowadzenia w grudniu wyborów prezydenta i opuszczenia zajętych budynków. Według Majdanu dymisja Wiktora Janukowycza powinna być natychmiastowa.

13:00 Ciekawa informacja z agencji Interfax: Wysłannik prezydenta Rosji do Kijowa Władimir Łukin odmówił podpisania końcowego dokumentu w sprawie uregulowania kryzysu na Ukrainie.

12:45 Postrzelona w szyję 21-letnia sanitariuszka Olesia Żukowska, o której wczoraj informowały media, jest po operacji i wraca do zdrowia. Przed chwilą napisała na Twitterze: "Ja żyję!" i podziękowała wszystkim za wsparcie i modlitwę. Tu możecie przeczytać więcej o bohaterce z Majdanu.
12:36 Radosław Sikorski i Frank-Walter Steinmeier udają się na spotkanie z Radą Majdanu, by przekonywać protestujących do zaakceptowania porozumienia zawartego z prezydentem Janukowyczem. To informacja z Twittera szefa polskiego MSZ.1 »
6

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

.

+2 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Erddill  •

"Ukraiński parlament przywrócił konstytucję z 2004 roku... Parlament przyjął także ustawę umożliwiającą uwolnienie Julii Tymoszenko "

-Tak dla przypomnienia rok 2004 i J. Tymoszenko i inny "bohater " poprzedniej "rewolucji " niejaki Wiktor Juszczenko :
" W sierpniu 2004 kierowany przez niego Blok Nasza Ukraina był współorganizatorem (razem z Blokiem Julii Tymoszenko) akcji pod hasłem: "Wołyń – ukraińska ziemia; OUN i UPA – nasi bohaterowie". Pikietowano m.in. pod polską ambasadą. Uczestnicy protestów domagali się, aby prezydent nie przepraszał Polaków za rzeź wołyńską."

skomentuj

Wschodnie myślenie!!!

+2 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

 •

Czy to znaczy, że jeśli w Niemczech istnieją środowiska żądające zwrotu tak zwanych Ziem Odzyskanych (tak zwane ziomkostwa), to trzeba natychmiast zerwać stosunki z Niemcami ??
Ukraińcy walczyli o powstanie własnego państwa i tutaj (niestety) zachodzi analogia z... Powstaniem Wielkopolskim. Niemcy też mogą mieć do nas pretensję, że wyrzuciliśmy ich z terenów, na których żyli przez poprzednie 123 lata!

A poza tym. Jeśli jakiś naród ma o coś (tam) pretensje do sąsiedniego narodu, to co jest lepsze? Pomóc mu w jego dążeniach, czy stać bezczynnie lub wręcz po drugiej stronie barykady? Czy nie lepiej wyciągnąć rękę i zrobić sobie z potencjalnych wrogów przyjaciół? Jeśli Polska pomoże Ukraińcom zrzucić rosyjskie jarzmo, to znacznie trudniej będzie ukraińskim ekstremistom budować w ukraińskim społeczeństwie obraz "złego Polaka"!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Polskie myslenie

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Erddill  •

" Czy to znaczy, że jeśli w Niemczech istnieją środowiska żądające zwrotu tak zwanych Ziem Odzyskanych (tak zwane ziomkostwa), to trzeba natychmiast zerwać stosunki z Niemcami ?? "
- Czy ja pisalem o zrywaniu stosunkow ???? Skoro jednak mamy wspierac "opozycje" na ukrainie jawnie domagajaca sie przylaczenia ziem Polskich ,to dlaczego tak bardzo irytuja nas wystapienia Eriki Steinbach ???? Przeciez ona chce tego samego .

"Jeśli Polska pomoże Ukraińcom zrzucić rosyjskie jarzmo, to znacznie trudniej będzie ukraińskim ekstremistom budować w ukraińskim społeczeństwie obraz "złego Polaka"
- Po pierwsze nie mamy ZADNEGO wplywu na wplywy Rosji na Ukrainie , a tzw miekka polityka ,ktora stosuje Radziu tylko eskaluje zadania ukraincow . To co cytowalem to sa oficjalne stanowiska bylych (i obecnych) liderow ukrainskich . Z niepojetego dla mnie powodu W.Juszczenko gloszacy jawnie hasla wrogie Polsce zostal odznaczony przez Polskiego Prezydenta (Lech Kaczynski) Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski ... To jest jakas paranoja .

odpowiedzi (0)

skomentuj

Zaprawdę powiadam Wam

+2 / -3

Zdjęcie autora komentarza

Gwardian Pompejan  •

Naoglądaliście się obrazków z Ukrainy?
Wiecie ile jest ofiar tych pokojowych demonstracji?
No to czas najwyższy podziękować panu generałowi Wojciechowi Jaruzelskiemu za wprowadzenie u nas stanu wojennego. Poza ofiarami z kopalni Wujek faktycznie innych z masowych działań ZOMO i innych oddziałów nie było.
Gdyby wówczas związkowcy z Solidarnosci nie podjudzali górników do stawiania oporu przy użyciu łomów, siekier i innych narzędzi - ofiar by nie było w ogóle.
Dzieki ci Panie Generale!
Postawią Ci jeszcze pomnik. Jak glupota z pewnych decydenckich kręgów odparuje.
++++++++++++++
PS. Mój wujek zginął na Wujku.

skomentuj

No to wszystko jasne!

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

 •

Jesteś starym komuchem, zwolennikiem Moskwy! Krótko mówiąc Stalin jest twoim idolem! Na Ukrainie demonstranci są wg ciebie sami sobie winni, że ich milicja wybiła, a w Polsce wg ciebie PRL byś wspaniałym krajem miodem i mlekiem płynącym, który zniszczyły "solidaruchy". No cóż - niektórym było całkiem dobrze w PRL-u zwłaszcza tym, którzy byli członkami tzw "aparatu władzy" czyli SB.
No i już teraz doskonale wiecie drodzy forumowicze, kto wbija klina pomiędzy Polskę a Ukrainę. DAWNY APARAT BEZPIEKI W POLSCE! Z tej wypowiedzi jasno i dobitnie właśnie to wynika!!!

Jaki trzeba mieć ograniczony umysł, żeby takie idiotyczne teksty pisać!
A co do ofiar stanu wojennego to jesteś albo niedoinformowany, albo celowo wprowadzasz w błąd!

http://wpolityce.pl/wydarzenia/4421-ofiary-pacyfikacji-pobici-na-smierc-samobojstwa-mordy-skrytobojcze-zacieranie-sladow-pamiec

odpowiedzi (0)

skomentuj

Atmosfera na Ukrainie

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

 •

Jeśli chcecie wiedzieć jak to wszystko wygląda ze strony Ukraińców i Białorusinów, to patrzcie tutaj:

http://charter97.org

(tłumaczcie sobie w googlach)

odpowiedzi (0)

skomentuj