Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kopalnia bursztynu w Gdańsku. Firma Zbigniewa Nowaka wydzierżawi teren na Stogach

Jacek Sieński
W Gdańsku powstanie kopalnia kruszywa i bursztynu
W Gdańsku powstanie kopalnia kruszywa i bursztynu Przemek Świderski / Archiwum Polskapresse
Pole wydobywcze kruszywa budowlanego i bursztynu, na prawie 44-hektarowym terenie przylegającym do prawego obszaru wewnętrznego portu gdańskiego, zamierza uruchomić Handel i Minerały Nowak, spółka z Grupy Nowak w Gdańsku. Firma ta zajmuje się wydobywanymi z dna morza i obrotem kruszywami.

- Dwa i pół roku trwały nasze starania o wydzierżawienie działki na gdańskich Stogach - zaznacza Zbigniew Nowak, prezes Zakładów Mięsnych Nowak w Jankowie. - W tym czasie musieliśmy zlecić przeprowadzenie między innymi badań geologicznych i otrzymać zezwolenie środowiskowe. Konieczna była także zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, co nastąpiło w 2011 roku. W sumie uzyskaliśmy kilkadziesiąt dokumentów, które pozwolą nam na użytkowanie działki. Kosztowało to nas kilkaset tysięcy złotych. Sądzę, że sfinalizowanie sprawy i podpisanie umowy dzierżawnej z miastem nastąpi w ciągu najdłużej dwóch miesięcy.

Ile za dzierżawę terenu na kopalnię?

Według Nowaka, nie wiadomo, skąd media uzyskały informacje o wysokości opłaty dzierżawnej, wynoszącej ponoć ponad 40 tys. zł, czy koncesyjnej - 616 zł, na wydobywanie bursztynu, którego ma być kilkanaście ton. W rzeczywistości firma Handel i Minerały Nowak dopiero podpisze stosowną umowę z gminą, a na wydzierżawionej działce w Gdańsku Stogach będzie pozyskiwać głównie kruszywo. Bursztyn nie występuje w rozległych złożach, a w gniazdach, czyli w ograniczonych zasięgiem skupiskach. W latach 70. i 80. ubiegłego stulecia obszar Stogów został gruntownie spenetrowany przez bursztyniarzy, nielegalnie wydobywających cenny surowiec jubilerski. Dziś trudno więc określić zasobność jego złóż, bo ilość bursztynu może być śladowa.

Wydobycie bursztynu na Pomorzu

Na polskim rynku brakuje bursztynu, a dotychczasowe działania organizacji bursztynników, mające na celu uruchomienie jego poszukiwań i wydobycia nad Zatoką Gdańską, spełzły na niczym. Z inicjatywy pomorskich firm branży bursztyniarskiej na początku 2004 roku utworzono spółkę Bursztyn Bałtycki - Wydobycie. Jej udziałowcami było osiem dużych i małych firm. Spółka chciała pozyskiwać bursztyn z udokumentowanego złoża na działce leżącej na obszarze gdańskiego Portu Północnego. Nie udało się jej jednak uzyskać koncesji.

Gdzie przetwarza się bursztyn?

W całej Polsce, w ponad 4 tys. zakładów przetwarzających bursztyn, pracuje łącznie około 10 tys. osób. Są to zarówno właściciele firm, jak i ich pracownicy. Na Pomorzu funkcjonuje niemal 2 tys. małych zakładów jubilerskich, wykorzystujących bursztyn do wytwarzania biżuterii bursztynowej. Ich wyroby są w 80 proc. eksportowane. Wobec ograniczenia wydobycia i sprzedaży bursztynu w rosyjskiej kopalni w Jantarnym, w obwodzie kaliningradzkim, każda ilość bursztynu na naszym rynku ma znaczenie dla polskiej branży bursztynniczej.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki