Powołano Pomorską Platformę Technologiczną Energetyki

  Powołano Pomorską Platformę Technologiczną Energetyki

  Jacek Klein

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Pomorze zyska większe bezpieczeństwo energetyczne i szanse na rozwój nowych technologii. W środę marszałek Mieczysław Struk powołał Pomorską Platformę Technologiczną Energetyki.
  Jej zadaniem jest wsparcie w tworzeniu zaawansowanych procesów automatyzacji, regulacji i nadzoru systemów elektroenergetycznych, ciepłowniczych i gazowych, które wspomagane najnowszymi, efektywnymi technologiami informatycznymi przyczynią się do wzrostu potencjału gospodarczego i poprawy jakości życia w województwie pomorskim.

  - Bezpieczeństwo energetyczne i poprawa efektywności to jedne z priorytetowych zadań samorządu województwa pomorskiego i dlatego powołanie platformy przyczyni się do ich szybszej realizacji na poziomie regionalnym, a także na poziomie krajowym - wyjaśnia Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego.


  We wrześniu tego roku województwo pomorskie stało się jednym z założycieli Krajowej Platformy Technologicznej Energetyki. Platforma ta jest wspólną płaszczyzną działania mającą na celu poprawę bezpieczeństwa energetycznego oraz rozwój nowych technologii w sektorze energetyki. Nowoczesne systemy energetyczne zapewnią szybszy i bardziej efektywny rozwój gospodarczy i społeczny.

  Platforma ma być m.in. wsparciem dla koncepcji Smart Grid - "Inteligentne Sieci". Grupa Energa wprowadza już taki projekt w praktyce. Wspólnie z Instytutem Energetyki wdraża projekt "Inteligentny Półwysep", czyli budowę inteligentnej sieci na Półwyspie Helskim. System będzie m.in. reagował na zwiększone zapotrzebowanie na prąd i natychmiastowo informował o awariach. Za jego pośrednictwem będzie można dokonywać zdalnego odczytu liczników. Umożliwi także podłączenie innych źródeł energii, jak kolektory słoneczne, niewielkie turbiny wiatrowe lub pompy cieplne.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama