Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tczew. Mieszkańcom nadal nie podoba się patron, bo to "Niemiec i mason" argumentują

Przemysław Zieliński
Mam nadzieję, że środowa dyskusja będzie rzeczowa - mówi Krzysztof Korda, historyk i miejski radny, przewodniczący komisji ds. opiniowania nazw ulic w Tczewie. - Wysłuchanie argumentów obu stron to najlepsze w tej sytuacji rozwiązanie.
Mam nadzieję, że środowa dyskusja będzie rzeczowa - mówi Krzysztof Korda, historyk i miejski radny, przewodniczący komisji ds. opiniowania nazw ulic w Tczewie. - Wysłuchanie argumentów obu stron to najlepsze w tej sytuacji rozwiązanie. sebastian dadaczyński
Mieszkańcy ulicy Willy'ego Muscate w Tczewie nie dają za wygraną i wciąż chcą zmiany patrona. Czym podpadł im ten filantrop i przedsiębiorca?

O sprawie pisaliśmy już we wrześniu ub. roku. Wówczas do prezydenta Tczewa Mirosława Pobłockiego trafiło podpisane przez kilkanaście osób pismo, w którym domagano się zmiany nazwy ulicy, ponieważ podpisane osoby nie chcą być "utożsamiane z niemieckim masonem Panem Willym Muscata" (pisownia oryginalna). Autorzy twierdzili także, że będą musieli ponieść koszty w postaci konieczności wymiany dokumentów. Radni z komisji ds. opiniowania ulic w mieście nie zgodzili się z wnioskiem mieszkańców, podkreślając, że nie poniosą wydatków związanych z nadaną już ponad dwa lata temu nazwą, gdyż nadal będą przypisani do ul. Kusocińskiego. Mimo to mieszkańcy nie dali za wygraną i sojuszników swoich racji postanowili szukać w... Sejmiku Województwa Pomorskiego.

- Otrzymałem od nich pismo z prośbą o wsparcie protestu, ale w związku z tym, że nie jest to kompetencja Sejmiku, zaproponowałem przewodniczącemu Rady Miejskiej w Tczewie, aby zorganizować spotkanie, na którym strony będą mogły przedstawić swoje argumenty - mówi Zenon Odya, były prezydent Tczewa, a obecnie wojewódzki radny.

Spotkanie zaplanowano na najbliższą środę. Wezmą w nim udział także wnioskodawcy uhonorowania Willy'ego Muscate, czyli sympatycy historii miasta skupieni wokół portalu Dawny Tczew.

- Na spotkaniu chcemy jeszcze raz podkreślić ogromne zasługi Muscatego dla miasta - informuje Łukasz Brządkowski, koordynator Dawnego Tczewa. - Argumenty mieszkańców ulicy opierające się tylko na tym, że Muscate był Niemcem i masonem, są niedorzeczne. Cieszymy się, że ich opinia jest w zdecydowanej mniejszości.

Willy Muscate był żyjącym na przełomie XIX i XX w. przedsiębiorcą, założycielem nowoczesnej fabryki maszyn rolniczych, znanym z działalności charytatywnej. Wraz z innymi podobnymi sobie filantropami założył Towarzystwo Upiększania Miasta, które zadrzewiało główne miejskie ulice, a z prywatnych środków ufundował m. in. Park Miejski oraz skrzydło koncertowe dzisiejszego Centrum Kultury i Sztuki. Jak wielu innych członków tczewskiej elity rzeczywiście należał do masonerii.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki