Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupsk. Zatrzymano dwie osoby podejrzane o handel ludźmi

Hubert Bierndgarski
Hubert Bierndgarski/archiwum
Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego w Słupsku zatrzymali dwie osoby związane z nielegalnym handlem ludźmi. W poniedziałek został również powołany wspólny polsko – brytyjski zespół śledczych. Będzie prowadził wszczętego rok temu przez słupską prokuraturę postępowania ws. handlu ludźmi, którzy byli wykorzystywani do przymusowej pracy w Anglii.

Śledztwo zostało zainicjowane w lutym 2013 roku przez funkcjonariuszy CBŚ w Słupsku po tym, jak jednej z ofiar handlu ludźmi wykorzystywanych do pracy przymusowej w Londynie udało się powrócić do Polski.

Czytaj także: Oskarżeni o handel ludźmi stanęli przed słupskim sądem. Grozi im do 15 lat więzienia

- Z relacji pokrzywdzonego wynikało, że w Wielkiej Brytanii są wykorzystywani do pracy przymusowej polscy obywatele. Praca polegała na rozbiórce konstrukcji budynków po byłych drukarniach Daily Telegraph czy Daily Express - wyjaśnia Jacek Korycki, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Słupsku. - Praca Polaków odbywała się w bardzo ciężkich i niebezpiecznych warunkach, często przez siedem dni w tygodniu i przez kilkanaście godzin dziennie, a nawet nocą.

Według zeznań świadków ofiary były przetrzymywane w zamknięciu, miały tym samym bardzo ograniczoną swobodę poruszania się. Dodatkowo Polakom nie były wypłacane świadczenia w uzgodnionej kwocie. Kwota ta jednak była o wiele mniejsza niż planowana. Osoby zajmujące się handlem ustaliły nawet system wypłaty pieniędzy. Przedstawiciele rodzin zmuszanych do pracy Polaków mogli zgłaszać się do kantorów na terenie Słupska i dopiero po podaniu hasła i telefonicznych uzgodnieniach ze sprawcami jedynie niewielka część kwoty była im wypłacana. Ofiary, które nie godziły się na takie warunki pracy, były zastraszane i bite. W Wielkiej Brytanii mogło być jednocześnie zmuszanych do pracy nawet 100 osób różnej narodowości, nie tylko polskiej i nie tylko na terenie Londynu, ale także w Glasgow i innych miejscowościach.

Polscy policjanci i prokuratorzy z uwagi na międzynarodowy i zorganizowany charakter sprawy rozpoczęli bezpośrednią współpracę ze stroną brytyjską, skutkującą na początku września br. spotkaniem Kierownictwa Prokuratury Okręgowej w Słupsku, przedstawicieli Centralnego Biura Śledczego z Szefem Wydziału Handlu Ludźmi Policji Metropolitarnej New Scotland Yard Panem Kevinem Hylandem.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki