Centrum Hewelianum

  Centrum Hewelianum dla pomorskich uczelni

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Centrum Hewelianum dla pomorskich uczelni
  1/7
  przejdź do galerii

  ©Karolina Misztal-Świderska

  Powstający na terenie fortu Góry Gradowej (na Grodzisku) w Gdańsku pomorski ośrodek edukacji i zdobywania wiedzy Centrum Hewelianum (CH) otwiera się szeroko dla uczelni. Pierwsza, która tam zagości, będzie Politechnika Gdańska. Już trwa adaptacja zabytkowych fortyfikacji.
  - Na potrzeby pomorskich uczelni zostanie przystosowanych dziewięć sal w Galerii Strzeleckiej - informuje Przemysław Piotr Guzow, dyrektor Parku Kulturowego Fortyfikacji Miejskich "Twierdza Gdańsk", realizującego projekt Centrum Hewelianum.

  - Przyczyni się to do wzrostu zainteresowania naukami ścisłymi młodzieży odwiedzającej ekspozycje na Górze Gradowej i zastanawiającej się, jaki kierunek studiów wybrać. Łączna powierzchnia udostępnionych uczelni sal wynosi 400 metrów kw.

  - W Galerii Strzeleckiej planowane jest stworzenie pracowni naukowo-dydaktycznej poświęconej tematyce ruchu - dodaje prof. Andrzej Zieliński, prorektor Politechniki Gdańskiej do spraw współpracy i programów międzynarodowych.

  Finanse - całkowity koszt projektu wynosi 5 773 831 zł -pochodzą z Unii Europejskiej oraz z budżetu Gdańska. Zakończenie prac planowane jest na III kwartał 2012 roku, ale niewykluczone, że nastąpi to wcześniej.

  Ponadto w ramach II etapu rozbudowy CH na cele edukacyjne i ekspozycyjne zaadaptowane zostaną też cztery historyczne budynki - Koszar Schronowych, Baterii Moździerzy wraz z Poterną oraz Laboratorium Amunicyjnego nr 3. Uporządkowany i zagospodarowany zostanie również Majdan - centralny plac Fortu Grodzisko.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama