Pomorze: Rząd chce zlikwidować ośrodki adopcyjne

  Pomorze: Rząd chce zlikwidować ośrodki adopcyjne

  Dorota Abramowicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Pomorze: Rząd chce zlikwidować ośrodki adopcyjne
  - Jeśli rządowy projekt ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wejdzie w życie, to grozi nam kompletny bałagan adopcyjny - uważa Anna Wójcik, koordynator Ogólnopolskiej Koalicji Ośrodków Adopcyjno-Opiekuńczych. - Wiele osieroconych dzieci straci szanse na znalezienie rodziny, skorzysta też na tym szara strefa. Wystosowaliśmy w sprawie projektu ustawy list otwarty do panów: prezydenta, premiera, marszałka Sejmu i rzecznika praw dziecka.
  Pomorze: Rząd chce zlikwidować ośrodki adopcyjne
  Na Pomorzu działa osiem ośrodków zajmujących się pośrednictwem adopcyjnym. Po zamknięciu wszystkich placówek marszałek może powołać tylko jeden, z np. dwiema, trzema filiami. - Czekamy już ponad rok na nasze dziecko - mówi pani Barbara, która wraz z mężem przeszła już procedurę adopcyjną w jednym z pomorskich ośrodków. - Zdenerwowaliśmy się, słysząc o nowej ustawie. Przeszliśmy już wstępne procedury, przyznam, że każdego dnia czekamy na telefon. Jeśli jednak nasz ośrodek będzie zlikwidowany, możemy wypaść z kolejki!

  W ubiegłym roku 305 pomorskich rodzin wyraziło gotowość do przysposobienia dziecka. Przeprowadzono 243 procedury adopcyjne, z których 98 zakończyło się adopcją. Najdłużej, bo nawet dwa lub trzy lata czeka się na małe, zdrowe niemowlęta. Gorzej jest z adopcją dzieci starszych, chorych, z rodzeństwami.

  Ustawa zmienia dotychczasową koncepcję systemu adopcyjno-opiekuńczego. Adopcją będą się zajmować samorządowe władze województwa, rodzinami zastępczymi - powiaty, a pomocą dla rodzin biologicznych - gminy. Dziadkowie czy rodzeństwo sprawujący opiekę zastępczą także zostaną objęci opieką gminy.

  Katarzyna Weremko, kierująca Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej, podlegającym Urzędowi Marszałkowskiemu, tłumaczy, że jest szansa, iż koncentracja działań adopcyjnych ostatecznie skróci kolejki.

  - Jesteśmy już wstępnie przygotowani do zmian, ale na ich wprowadzenie trzeba więcej czasu - wyjaśnia. - Działalność ośrodków ma być finansowana, jako zlecenie rządowe, z budżetu państwa. Nie wiemy jeszcze, jakie pieniądze dostaniemy, ale już teraz się wydaje, że aż osiem ośrodków to zbyt wiele. Zlikwidowanie jednak z dnia na dzień wszystkich byłoby wylaniem dziecka z kąpielą. Dlatego też wicemarszałek pomorski Leszek Czarnobaj występował o przesunięcie terminu wejścia ustawy w życie.

  Wicedyrektor gdyńskiego MOPS Franciszek Bronk mówi, że idea towarzysząca twórcom ustawy była szczytna, ale wykonanie jest fatalne. - Nie jesteśmy przygotowani finansowo do tworzenia nowych bytów, takich jak koordynator i organizator pomocy zastępczej -twierdzi dyr. Bronk.- Oprócz pracujących dziś z rodzinami kuratorów rodzinnych i pracowników socjalnych, ustawa wprowadza trzeci podmiot - asystenta rodzinnego, od którego wymaga się zaledwie średniego wykształcenia i trzyletniego doświadczenia. To zbyt mało jak na tak odpowiedzialne zadanie. Wśród naszych pracowników przeważają osoby z wieloletnim doświadczeniem, które ukończyły wyższe studia.

  Posłanka Iwona Guzowska, działająca w nadzwyczajnej komisji do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o rodzinnej opiece zastępczej oraz rządowego projektu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, twierdzi, że przyszli rodzice i pracownicy ośrodków niepotrzebnie się denerwują. - Ustawa na pewno nie wejdzie w życie od stycznia - mówi posłanka. - Dobrego prawa nie można tworzyć po łebkach, dlatego nadal pracujemy nad dwoma projektami - rządowym i autorstwa Joanny Kluzik-Rostkowskiej. Liczę na to, że dobra ustawa będzie gotowa w połowie przyszłego roku.

  Rozmowa z Hanną Jasiukiewicz ze Stowarzyszenia Rodzin Zastępczych i Adopcyjnych Pelikan w Gdańsku w poniedziałkowym, papierowym wydaniu "Polski Dziennika Bałtyckiego"

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Adopcja

   tr5 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 11

   Tylko idiota burzy to co sie sprawdza, chyba ze po to aby dac zatrudnieni swoim kolesiom

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama