Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Konferencja na temat zapobiegania chorobom cywilizacyjnym w GPNT

Kazimierz Netka
W czwartek w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyła się konferencja pt. „Rola aktywności fizycznej w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym u dzieci – innowacyjne metody, modele terapii i wsparcia”. Wg najnowszych badań, w 80 proc. przyczynami śmierci Europejczyków są choroby cywilizacyjne.

- Choroby cywilizacyjne to coraz większy problem nie tylko w Polsce, ale na całym globie – mówiła Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek województwa pomorskiego, otwierając konferencję. - Zajmuje się nimi nie tylko WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), ale też ekonomiczne agendy ONZ. Profilaktycznie działania w tym zakresie trzeba zaczynać już od dzieci, gdy kształtują się nasze nawyki oraz styl życia.

Czytaj więcej na temat słuzby zdrowia na Pomorzu

Zdaniem dr. Tadeusza Podczarskiego, dyrektora Szpitala Dziecięcego „Polanki” w Gdańsku, problemem jest także między innymi cukrzyca u dzieci, która akurat nie jest przedmiotem konferencji. Zwracanie uwagi na to, co robimy, co jemy, jest bardzo ważne. Styl życia aż w 50 procentach ma wpływ na nasze zdrowie. Medycyna naprawcza – w znacznie mniejszym stopniu, bo w 20 procentach. Jak wynika z sondaży, młodzież wie o tym, ale nie ma to odzwierciedlenia w sposobie życia młodych ludzi.

- Chcemy apelować do osób, pracujących z dziećmi, do rodziców, by wdrażały zdrowy styl życia – mówiła Ewa Lewandowska, prezes Fundacji „Sport na zdrowie”, główna organizatorka konferencji.

W programie znalazły się wystąpienia m.in. prof. Bolesława Samolińskiego z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - na temat epidemii astmy i alergii; dr n. med Teresy Małaczyńskiej ordynator Oddziału Alergologii i Chorób Płuc Szpitala Dziecięcego Polanki - o atopowym zapaleniu skóry jako problemie epidemiologicznym i społecznym wśród dzieci; dr n. med. Michała Brzezińskiego z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, koordynatora programu „6-10-14 dla Zdrowia” - na temat problemu otyłości wśród dzieci i młodzieży; prof. Tomasza Frołowicza z Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku – o wpływie edukacji i sportu na poprawę jakości życia z astmą; Karola Bobera z Ośrodka Terapii, Edukacji i Aktywizacji Sportowej przy Fundacji Sport na Zdrowie - o innowacyjnych metodach wsparcia w chorobach cywilizacyjnych; Marity Koszarek, doktorantki na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej - o roli Klastrów w rozwoju współpracy sektorów zdrowia, edukacji i sportu.
Z wypowiedzi naukowców, praktyków - teoretyków z zakresu medycyny, edukacji, biznesu wynika, że nasze społeczeństwo może i powinno się znacznie zmienić. A przede wszystkim jego kondycja zdrowotna. Oczywiście, być może będziemy żyć nawet do 140 lat, ale tylko dzięki środkom podtrzymującm funkcje życiowe.

- Kiedyś choroby zakaźne były głównymi winowajcami śmierci ludzi – mówili naukowcy. W Afryce powodują one 50 proc. zgonów. W Europie największym „mordercą” stały się choroby cywilizacyjne, powodując około 80 proc. przypadków śmierci. Gdańsk się wyróżnia na tle kraju w nasileniu tych chorób; na przykład objawy astmy stwierdzono u aż 20 procent dzieci w stolicy województwa pomorskiego.

Niestety, ciągle młodym ludziom brakuje okazji do wysiłku fizycznego, dzieci i młodzież niewłaściwie się odżywiają. Wzrasta liczba osób z nadwagą, z otyłością. W szkołach około 10 procent nastolatków jest zwalnianych z lekcji wychowania fizycznego przez lekarzy, ale nie tylko. Udział w tym mają też rodzice i nauczyciele.

Konferencja zakończyła się apelem do społeczeństwa w sprawie ograniczania chorób cywilizacyjnych u dzieci. Apel ten skierowany będzie m.in. do lekarzy, rodziców, nauczycieli, trenerów, opiekunów dzieci i młodzieży, a także do firm i klastrów (skupisk instytucji oraz przedsiębiorstw), a także doktorantów, by zjednoczyli swoje siły i kompetencje w działaniu na rzecz propagowania idei aktywnego życia wśród dzieci z astmą, alergią i otyłością.

Organizatorami konferencji byli przedstawiciele m.in.: Fundacji „Sport na Zdrowie”; Szpitala Dziecięcego „Polanki”; Samorządu Województwa Pomorskiego; Urzędu Miejskiego w Gdańsku; portalu InnoPomorze.pl .

Choroby cywilizacyjne to na przykład cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa. Zalicza się do nich też np. AIDS, zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia), depresję. Więcej wiadomości można znaleźć na stronieMinisterstwa Zdrowia

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki