Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Milion złotych kary dla telewizji

  Milion złotych kary dla telewizji

  Jacek Legawski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Aż milion złotych kary ma zapłacić UPC Polska starogardzkiemu samorządowi. Firma broni się przed zapłatą i oddała sprawę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.
  UPC Polska jest właścicielem Starogardzkiej Telewizji Kablowej.

  Firma prowadziła ostatnio sporo prac związanych z wymianą sieci. Miała na to zgodę, także na tak zwane zajęcie pasa drogowego w wielu punktach miasta. Za zajęcie pasa UPC musiało wnieść odpowiednią opłatę do kasy miejskiej.

  Terminy mijały, a pracownicy firmy nadal prowadzili prace lub nie zdali pasów drogowych.
  Urząd Miejski wysyłał monity do firmy, ta jednak nie odpowiadała na pisma. - Musieliśmy wszcząć normalne postępowanie administracyjne - mówi Tomasz Rzepka, naczelnik Wydziału Techniczno - Inwestycyjnego UM. - Jego efektem jest właśnie nałożenie tak wysokiej kary.

  Wysokość kar za nieoddanie pasa drogowego w terminie była zawarta w umowie z UPC i wynika z taryfikatora przyjętego uchwałą Rady Miejskiej. Naczelnik przekonuje, że milion złotych "wyszło z obliczeń". Zaprzecza pogłoskom, że jest to forma rewanżu.

  Przypominamy, że samorząd przegrał spór sądowy z pierwszym właścicielem "kablówki" i musiał łącznie zapłacić - z wszystkimi kosztami - grubo ponad 8 mln złotych. UPC kupiło jednak sieć i telewizję pod koniec lat 90., w otwartym przetargu ogłoszonym przez miasto, więc z pierwszym właścicielem nie ma nic wspólnego.

  Z naszych informacji wynika, że władze UPC dopiero po otrzymaniu decyzji o nałożeniu kary, postanowiły negocjować.

  Na zamkniętym spotkaniu w magistracie padały nawet takie argumenty, że milion złotych to prawie jedna trzecia wpływów UPC w Starogardzie Gd. w skali roku. Taka kara może mieć wpływ na funkcjonowanie "kablówki".

  Nic to nie dało. Starogardzcy samorządowcy pozostali nieugięci.

  - Wiemy, że to duża kwota, ale wydanej decyzji nie możemy anulować - przekonuje Tomasz Rzepka. - UPC odwołała się od niej, zapewne sprawa rozstrzygnie są dopiero w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

  W samej firmie UPC nie chcą komentować tej sytuacji. W starogardzkiej siedzibie nikt nie chce się wypowiadać w tej sprawie.

  Od rzecznika prasowego UPC Polska, Dagmary Krzesińskiej, otrzymaliśmy wyłącznie oficjalne stanowisko: "Okoliczności natury prawnej i faktycznej zostały zawarte w odwołaniu do organu drugiej instancji, to jest Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które rozpozna sprawę i rozstrzygnie zasadność kary".

  W Urzędzie Miasta nieoficjalnie mówi się, że SKO może najwyżej zmniejszyć wysokość kary, bo prawo jest po stronie samorządu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo