Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze. Trzy razy więcej oblanych egzaminów na prawo jazdy

Jacek Wierciński
Spadkowi zdawalności testów teoretycznych towarzyszyła niewielka poprawa statystyki na egzaminach praktycznych
Spadkowi zdawalności testów teoretycznych towarzyszyła niewielka poprawa statystyki na egzaminach praktycznych Przemek Świderski
W styczniu 2013 roku wprowadzono nowy system egzaminowania teoretycznego kandydatów na kierowców. Kilkaset pytań zostało zastąpionych przez tysiące, a liczba zaliczonych testów spadła o połowę. Po roku Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego podsumowuje skutki zmian i choć są one gorzkie dla wielu zdających, sami egzaminatorzy nie kryją, że pozytywnie oceniają zmiany.

Miniony rok przyniósł znaczący spadek liczby chętnych do przystąpienia do egzaminu. W najbardziej popularnej kategorii B, uprawniającej do kierowania samochodami osobowymi, do teoretycznego testu w ostatnich 12 miesiącach podeszło 11,3 tys. osób (w 2012 r. - 37,2 tys.). Drastycznie spadła też zdawalność egzaminu - zamiast 78 proc. z 2012 roku wyniosła tylko 35 proc. O 3 proc. poprawiła się statystyka zdanych egzaminów praktycznych - dziś wynosi 29 proc.

Czytaj także: Dr Ewa Massalska-Błęcka: Terminowe prawa jazdy mogą uratować życie [ROZMOWA]

- Poprzednie egzaminy teoretyczne dawały możliwość wykucia odpowiedzi na pamięć - ocenia Jerzy Rudziński, egzaminator nadzorujący w PORD. - Sam miałem przypadek kandydatki, która rozwiązała test w 42 sekundy. To było 18 pytań, więc tyle czasu nie wystarczy nawet, by je przeczytać, nie mówiąc o tym, by jeszcze pomyśleć i odpowiedzieć. Określenie "trudniejsze" nie pasuje jednak, moim zdaniem, do nowych pytań. Uważam, że są one po prostu bardziej nastawione na realne sytuacje drogowe - dodaje.

Nowe testy teoretyczne sprawiły, że liczba pytań testowych w ogólnopolskiej bazie, z której korzystają ośrodki egzaminujące kierowców, wzrosła z niespełna 500 do około 5 tys. Na przeczytanie każdego z nich i odpowiedź kierowca ma określony limit czasu, nie może też wrócić do pytania, które wcześniej pozostawił bez odpowiedzi. Zróżnicowana jest także punktacja poszczególnych zadań.

W ośrodkach PORD w Gdańsku i Gdyni chętnym udostępniono nieodpłatnie komputerowe stanowiska, na których można "na sucho" przećwiczyć egzamin i zapoznać się z jego formą. Większość pytań pozostaje jednak niejawna, maszyny zawierają bowiem zaledwie 10 proc. faktycznych zadań egzaminacyjnych.

Cały artykuł publikujemy w piątkowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego". Gazeta jest również dostępna w wersji elektronicznej na www.prasa24.pl


[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki