Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znany gdański architekt Szczepan Baum nie żyje. Pozostawił po sobie niesamowite budowle [ZDJĘCIA]

Grażyna Antoniewicz
Ołtarz papieski w Elblągu (1999). Sam  ołtarz to naturalny głaz  narzutowy. Wyrzeźbiono na nim sceny z życia świętego Wojciecha
Ołtarz papieski w Elblągu (1999). Sam ołtarz to naturalny głaz narzutowy. Wyrzeźbiono na nim sceny z życia świętego Wojciecha archiwum DB
W sobotę, w wieku 82 lat, zmarł Szczepan Baum, znany gdański architekt. Zaprojektowane przez niego domy, hotele, galerie handlowe mijamy na ulicy. Wielką pasją Szczepana Bauma były kościoły. Miał na swym koncie 20 projektów, bardziej i mniej udanych.

Jest wśród nich świątynia we Władysławowie, wzniesiona pół wieku temu i już w 1987 roku wpisana do rejestru zabytków. Jest śliczny kościół św. Jacka Odrowąża w Straszynie, który stanowi rzadki przypadek udanego połączenia nowoczesnej architektury i wielowiekowej tradycji budownictwa sakralnego. Został zbudowany na zboczu wzgórza, pośród drzew i krzewów. Jasne mury, ozdobione polnymi kamieniami, oświetlone są w nocy. Charakterystyczna wysoka, smukła wieża kościoła widoczna jest z wielu miejsc Straszyna.

- To kwintesencja skromności i majestatu - mówi o świątyni architekt Aleksandra Duch-Wojtczak. Za ten projekt profesor otrzymał m.in. nagrodę im. św. Brata Alberta.

W jednym z wywiadów, pytany, co jest najważniejsze podczas budowania świątyni, Szczepan Baum odpowiedział: - To bardzo trudne do zdefiniowania. W każdym kościele powinniśmy wyczuwać atmosferę, która pozwala na modlitwę indywidualną oraz zbiorową. Pogodzenie tych obydwu zagadnień nie jest łatwe. Ważne jest, abyśmy się mogli w świątyni modlić i wyciszyć. Dodatkową trudnością jest stworzenie poczucia wspólnoty. Szczególnie w dużych przestrzeniach wymaga to wielkiego wyczucia. Odchodzimy od postmodernizmu, przewagę zaczyna mieć styl prosty, który nie do wszystkich przemawia.

Profesor zaprojektował też ołtarz papieski w Elblągu. W dekoracji wykorzystał motyw serca, stanowiące tło ołtarza. Ogromne purpurowe serce otaczało sześć drewnianych łuków, które przypominały dłonie wzniesione do modlitwy. Szczepan Baum jest też autorem pomników Jana Pawła II i Ronalda Reagana. Zaprojektował gdańskie lotnisko, aquapark w Sopocie oraz Wydział Prawa i Administracji UG.
Na Długim Pobrzeżu, tuż za Żurawiem, stoi hotel Hanza - siedem wąskich kamieniczek o różnych fasadach i szczytach, stanowiących estetyczne nawiązanie do tradycji architektury starego Gdańska. To jednocześnie współczesna interpretacja tego, co w duchu gdańskim najbardziej żywe - pisano o realizacji profesora. Nie sposób wyliczyć wszystkich nagród i projektów profesora. Czasami budziły one emocje i kontrowersje.

Dyskusję wywołał projekt kościoła pw. Błogosławionego Jana Pawła II, który ma powstać w Gdańsku Południu. Pracownia architektoniczna Baum-Kwieciński wygrała konkurs na jego realizację, kościół miał być nowoczesnym sześcianem, nad którym w pierwszym wariancie nie miało być wieży ani nawet krzyża. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź nie zgodził się jednak na jego realizację, porównując projekt do osiedlowego marketu jednej z sieci handlowych.

Wiele z projektów Szczepan Baum zrealizował wspólnie z Andrzejem Kwiecińskim. Ich pracownia architektoniczna wygrywała ważne konkursy. Wśród projektów są m. in. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, budynek Europejskiego Centrum Solidarności.

- Przed laty pan Baum był moim starszym kolegą w Miastoprojekcie - opowiada Aleksandra Wojtczak-Duch. - Pracował tam jako jeden z czołowych projektantów. Jako koleżanka po fachu mogę powiedzieć, że w każdym sądzie konkursowym, dyskusji zabierał mądrze głos. Był bardzo dobrym architektem.

Szczepan Baum urodził się 25 grudnia 1931 roku w Warszawie. Był laureatem Honorowej Nagrody SARP w 1991 roku. Zmarł 25 stycznia.
[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki