Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piłeś? Nie zabijaj! Grzywna, areszt, przepadek mienia - jaka kara?

Szymon Zięba
Na Pomorzu tylko od początku 2014 roku do ostatniego czwartku doszło do pięciu wypadków drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców. Jedna osoba zginęła, sześć zostało rannych. Ogółem policjanci drogówki zatrzymali 209 pijanych kierowców. Politycy prześcigają się w pomysłach dotyczących kar dla kierowców, którzy za kółko wsiadają pijani. Eksperci podkreślają, że prawdziwym problemem jest ciche przyzwolenie na jazdę "pod wpływem."

Niedawno posłowie PSL skierowali projekt ustawy, w którym proponują zaostrzenie kar dla nietrzeźwych kierowców. Eksperci z zakresu prawa nie pozostawiają na nim suchej nitki: - Projekt wygląda, jakby był pisany na kolanie - zwracają uwagę.
Propozycja zakłada m.in. zaostrzenie odpowiedzialności karnej za kierowanie pojazdem mechanicznym po spożyciu alkoholu oraz w stanie nietrzeźwości, przy jednoczesnym pozostawieniu sędziom możliwości "elastycznego stosowania kary". - Założeniem wprowadzenia zaproponowanych przepisów jest konieczność edukacji i wychowywania społeczeństwa, w którym nie ma akceptacji dla prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu - zastrzegają autorzy.

Projekt ustawy zawiera m.in. propozycje polegające na zwiększeniu wysokości kary grzywny w przypadku popełnienia wykroczenia kierowania pojazdem mechanicznym w stanie po spożyciu alkoholu (lub innego środka odurzającego) z grzywny w wysokości od 50 zł do 5 tys. zł, które obecnie mógł zasądzić sąd, do 10 tys. złotych (przy założeniu minimalnej wysokości grzywny w wysokości 2,4 tys. zł). Pomysłodawcy wnioskują też o wprowadzenie alternatywnej kary w postaci ograniczenia wolności trwającego od 2 do 6 miesięcy, podczas którego przyłapany nieodpowiedzialny kierowca byłby skierowany do przymusowego wykonywania prac społecznie pożytecznych.

Likwidacji natomiast uległaby - w takich przypadkach - kara aresztu (na podstawie aktualnie obowiązujących przepisów może być zasądzony w wysokości od 5 do 30 dni), jako - zdaniem posłów PSL - " mało efektywna". Wydłużeniu uległaby za to kara ograniczenia wolności - z jednego miesiąca nawet do pół roku.

Posłowie proponują też, by skazani mobilni kierowani byli kierowani na terapię uzależnień od alkoholu.
- Propozycja PSL jest kolejnym przykładem populizmu - komentuje Janusz Popiel, prezes Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych "Alter Ego". - Z winy nietrzeźwych kierujących pojazdami mechanicznymi na naszych drogach ginie niecałe 8 proc. spośród prawie 3,5 tys. ofiar śmiertelnych. Sprawcy zdecydowanej większości najcięższych wypadków, którzy "jedynie" złamali inne przepisy, nadal praktycznie pozostaną bezkarni.
Ekspert podkreśla, że "zmiany prawa muszą dotyczyć wszystkich sprawców przestępstw przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji". - A sędziowie muszą mieć instrumenty, które pozwolą w każdym przypadku wydawać wyroki zgodne z ich przekonaniem i spełniające również wymogi prewencji ogólnej - podkreśla Popiel.

- Orzekane kary muszą być zależne od stopnia zawinienia sprawcy i wykonalne. Na pewno nie będzie służyło temu wpisywanie do kodeksu jedynie drakońskich rozwiązań. Na dzień dzisiejszy trwa licytacja większości partii: ile to lat więzienia dla nietrzeźwych kierowców, a nie, co zrobić, aby ofiar na polskich drogach było mniej - kwituje.

Częste zmiany prawa pod presją tragicznych wydarzeń nie zniosą cichego przyzwolenia na jazdę po pijanemu - twierdzi sędzia Grzegorz Kachel ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" w Gdańsku. Dlaczego? - CZYTAJ WIĘCEJ na ten temat w poniedziałkowym wydaniu (27.01.2014) "Dziennika Bałtyckiego" lub w jego wersji internetowej.

TU kupisz e-wydanie "Dziennika Bałtyckiego"!

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki