Tczew: Odsłonią tablicę upamiętniającą Macieja Płażyńskiego

  Tczew: Odsłonią tablicę upamiętniającą Macieja Płażyńskiego

  Sebastian Dadaczyński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Tczew jest kolejnym pomorskim miastem, które uhonorowało marszałka Sejmu, posła, prezesa Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", Macieja Płażyńskiego, tragicznie zmarłego w kwietniowej katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.
  W sierpniu miejscy radni zdecydowali, że wiadukt 800-lecia Tczewa będzie nosił jego imię, a już w najbliższą środę nastąpi oficjalne odsłonięcie tablicy upamiętniającej parlamentarzystę. Uroczystość odbędzie się w godzinach południowych, podczas okolicznościowej sesji Rady Miejskiej wieńczącej piątą kadencję samorządu. Zaproszono na nią rodzinę Macieja Płażyńskiego - żonę Elżbietę oraz dzieci - Katarzynę, Jakuba i Kacpra.


  - Z dumą przyjąłem decyzję radnych - przyznaje Jakub Płażyński. - Tata często bywał na Kociewiu, w tym w Tczewie, a więc jest to docenienie jego pracy i osoby.

  Prezydent miasta Zenon Odya, który apelował do rajców o zgodę na tę decyzję, tłumaczy, że Maciej Płażyński pomógł przed laty zdobyć fundusze na budowę wspomnianego wiaduktu. Było to w czasie, kiedy był jeszcze wojewodą gdańskim, czyli w latach 1990-1996.

  - Maciej Płażyński często odwiedzał Tczew, interesował się sprawami naszego miasta. Nadanie wiaduktowi jego imienia to forma upamiętnienia osoby zasłużonej dla kraju, ale też dla Tczewa - dodaje prezydent.

  Z kolei Włodzimierz Mroczkowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Tczewie, uważa, że taka decyzja nie tylko docenia pracę marszałka, ale przede wszystkim pozostawia trwały ślad dla młodszych pokoleń.

  - Jestem przekonany, że niejeden rodzic ze swoim dzieckiem zatrzyma się przy tej tablicy i opowie mu, kim był Maciej Płażyński - mówi Włodzimierz Mroczkowski. - Opowiadając córce lub synowi o tym, że pan marszałek był człowiekiem pomagającym biednym, niepełnosprawnym ludziom, a zarazem ciężko pracującym na rzecz ojczyzny, przekaże młodemu pokoleniu dobre wzorce, ideały, którymi powinien się kierować każdy człowiek, mający na uwadze dobro swojego narodu.

  Dodajmy, że wcześniej na Pomorzu imię tragicznie zmarłego polityka nadano także między innymi hali widowiskowo-sportowej w Luzinie (powiat wejherowski), jedynemu rondu w Brusach (powiat chojnicki) i boisku miejskiemu w Helu .

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama