NASZ PATRONAT
  Relacje z festiwalu filmowego w Gdyni

  Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 18 - 23 września

  Rozwiń
  Gdańsk zaczyna przebudowę Letnicy (wideo)

  Gdańsk zaczyna przebudowę Letnicy (wideo)

  Ewelina Oleksy

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Gdańska Letnica
  1/8
  przejdź do galerii

  Gdańska Letnica ©T. Bołt

  Kamienice z odpadającym tynkiem i wybitymi oknami, ledwo stojące drewniane szopy i sterty śmieci na podwórkach. To na Letnicy widok powszechny. Ale już niebawem ten krajobraz ma się zmienić nie do poznania.
  - Będzie lepiej i ładniej!- zapewniają władze Gdańska i od słów przechodzą do czynów. W poniedziałek, punktualnie w południe, miasto rozpoczęło w dzielnicy prace budowlane. Pierwszy tynk z jednego z budynków, które czeka kapitalny remont, symbolicznie odkuł prezydent Paweł Adamowicz.

  - Celem rewitalizacji Letnicy jest całkowita zmiana jakości życia jej mieszkańców. Służyć temu ma przede wszystkim aktywizacja społeczna osób dotkniętych tam różnego rodzaju wykluczeniami - tłumaczy Anna Dobrowolska z gdańskiego magistratu i dodaje, że zarówno Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej jak i organizacje pozarządowe będą prowadziły specjalny program z myślą o osobach bezrobotnych.
  Na mieszkańcach Letnicy te zapowiedzi na razie wrażenia nie robią. Powód? Podobnych obietnic ze strony miasta słyszeli już wiele, a poprawy warunków życia jak nie było tak nie ma.

  - Mieszkam tu 30 lat i wszystkie remonty w budynku robiłem na własny koszt. Poza naprawą dachu i wymianą spalonych bezpieczników, nie pamiętam żeby administracja nam pomogła - mówi Krzysztof Małysz, mieszkaniec ul. Uczniowskiej i nie kryje swojego żalu do władz miasta. - Czujemy się oszukani, bo już w ubiegłym roku obiecywano, że jeśli chodzi o remonty Letnica będzie grała pierwsze skrzypce. I co? Te budynki ledwo się trzymają. Dopiero teraz może się coś wreszcie zacznie dziać, bo wybory blisko - komentuje Małysz.

  Podobne zdanie mają jego sąsiedzi, którzy zgodnie przyznają, że nie bardzo wiedzą co ich w związku z rewitalizacją czeka.

  - Raz słyszymy, że dom idzie do remontu, innym razem, że do wyburzenia. Nie wiemy na czym stoimy. To czeski film - oburza się pan Jarosław z ul. Uczniowskiej.

  Paweł Jaworski, radny Prawa i Sprawiedliwości z okręgu, pod który podlega Letnica, cieszy się, że mieszkańcy dzielnicy w końcu doczekają się zmian. Ale uważa, że poniedziałkowa uroczystość to przedwyborcza pokazówka.

  - Cała akcja robiona jest na pokaz. O pracach na Letnicy wiadomo od dwóch lat, a teraz nagle robi się z tego powodu huczną imprezę. To nie przypadek, że akurat kończy się kadencja Pawła Adamowicza- uważa Jaworski. - Prezydent przyjedzie, odkuje tynk, ale przecież wiadomo, że firma budowlana nie pojawi się tam od razu, tylko za miesiąc albo w nowym roku- dodaje. Radni Platformy Obywatelskiej piłeczkę odbijają.

  - Przez cały 2010 r. opozycja zarzuca prezydentowi, że wszystko co robi , robi na pokaz przed wyborami. Czy to oznacza, że lepiej byłoby gdyby w ostatnim roku urzędowania nie rozpoczynał żadnej inwestycji? - pyta Marcin Skwierawski, radny PO. - Termin rozpoczęcia prac rewitalizacyjnych związany jest z kalendarzem środków unijnych, a nie terminem wyborów - wyjaśnia Skwierawski.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co za anemia z Budynia!

   PPrzekota (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 21

   On nie miał siły nawet podnieść ten młot. Całe szczęście, że nie spadł mu na stopę.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama