Miliony dla gdańskiego lotniska

  Miliony dla gdańskiego lotniska

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Miliony dla gdańskiego lotniska
  Gdańskie lotnisko rozbudowuje się coraz szybciej, dzięki dużym pieniądzom na realizację planów. W piątek sporą kwotę uzyskało z funduszy Unii Europejskiej: ponad 87 mln złotych. Podobnie jak wcześniej zdobyte unijne dotacje, również ta zostanie wykorzystana do sfinansowania realizacji największego w historii tego przedsiębiorstwa programu inwestycyjnego
  Miliony dla gdańskiego lotniska
  - Jako pierwsze lotnisko w Polsce możemy pochwalić się podpisaniem wszystkich umów dotyczących unijnego dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" - mówi Tomasz Kloskowski, prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy w Gdańsku Rębiechowie.

  - W sumie w ramach tego programu zawarliśmy sześć umów. Ostatnia z podpisanych opiewa na najwyższą ze wszystkich kwotę, wynoszącą 87,3 mln złotych.
  Podpisana w piątek umowa dotyczy realizacji projektu budowy drugiego terminalu pasażerskiego wraz z infrastrukturą oraz rozbudowy i modernizacji infrastruktury lotniskowej i portowej - najważniejszej i najdroższej inwestycji w Rębiechowie.

  Przedsięwzięcie to oprócz wzniesienia nowego dworca (terminalu) obejmuje również wykonanie płyty postojowej dla samolotów.

  Zarząd gdańskiego Portu Lotniczego podpisał też aneks do umowy dotyczącej kupna urządzeń do kontroli bezpieczeństwa pasażerów. Otrzyma na ten cel około 8 mln złotych więcej: zamiast 14,5 mln zł, dostanie 22,4 mln zł wsparcia.

  Koszt urzeczywistnienia całego programu inwestycyjnego na gdańskim lotnisku szacowany jest na niemal 400 mln złotych. Oprócz wsparcia unijnego pieniądze pochodzą z emisji obligacji, z podwyższenia przez wspólników kapitału zakładowego oraz ze środków własnych spółki.

  Wspólnikami są: Gdańsk, Gdynia, Sopot, woj. pomorskie oraz Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze".

  Realizowany teraz w Rębiechowie lotniskowy program inwestycyjny obejmuje dziewięć zadań. Głównym celem tych zamierzeń jest przygotowanie gdańskiego Portu Lotniczego do przyjęcia gości, którzy przylecą obejrzeć rozgrywki podczas Euro 2012.

  Od początku bieżącego roku Port Lotniczy w Gdańsku obsłużył już około 2 mln podróżnych. Za pięć lat, dzięki trwającym inwestycjom, może być ich dwa razy więcej rocznie.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama