Przenieśli bunkier, bo przeszkadzał w budowie drogi S7

  Przenieśli bunkier, bo przeszkadzał w budowie drogi S7

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

   Przenieśli bunkier, bo przeszkadzał w budowie drogi S7
  Żeby zrobić nowoczesną drogę szybkiego ruchu, nie wystarczy mieć pieniądze na jej zbudowanie. Trzeba jeszcze usuwać przeszkody na trasie jej przebiegu. Czasami są one bardzo nietypowe - jak na przykład... niemiecki bunkier.
   Przenieśli bunkier, bo przeszkadzał w budowie drogi S7
  Stał on w miejscowości Witramowo w województwie warmińsko-mazurskim, niedaleko Olsztynka, na trasie przebudowywanej drogi ekspresowej S7 relacji Warszawa - Gdańsk. Ten element fortyfikacji z czasów II wojny światowej, ważący prawie pół tysiąca ton, trzeba było w całości ulokować gdzie indziej, gdyż wojewódzki konserwator zabytków w Olsztynie nie zgodził się na demontaż.

  Operacja przenoszenia zabytku odbyła się wczoraj i trwała zaledwie kilka godzin. Komplikacji nie było, choć operacja nie należała do zadań typowych dla drogowców.

  - Dźwigi podniosły bunkier około godziny dziewiątej - mówi Karol Głębocki, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Olsztynie. - Zabytek został przemieszczony około 50 metrów dalej, na teren stacji paliw, której właściciel obiecał zaopiekować się tym obiektem i udostępniać go turystom.

  Bunkier w Witramowie zbudowano w 1939 roku. Jest elementem linii obrony na południu Mazur, liczącej około 100 km długości, ciągnącej się od Starych Jabłonek, wzdłuż Drwęcy, przez Witramowo, do okolic Pasymia, składającej się z 11 takich obiektów bojowych i około 120 do tzw. obrony biernej.

  Bunkier trzeba było przenieść, bo stał w miejscu, gdzie zaplanowano poszerzenie drogi ekspresowej S7 o dodatkowy pas ruchu. Można było wytyczyć szosę w innym miejscu, ale spowodowałoby to więcej komplikacji niż usunięcie przeszkody. Wyznaczenie innej trasy ekspresówki S7 wiązałoby się ze zbliżeniem jej do domów. Zaszłaby więc konieczność budowy ekranów dźwiękochłonnych.

  - Wykonawca wiedział, że będzie musiał sobie radzić z tą przeszkodą i wkalkulował to sobie w koszty - mówi Karol Głębocki. - Przygotowując bunkier do transportu, obudowano go specjalną klatką.

  Z podobnymi przeszkodami drogowcy nieczęsto mają do czynienia. Wiosną bieżącego roku musiano sobie radzić z bunkrem na trasie S69, niedaleko Bielska-Białej. Tamten obiekt ważył jednak "tylko" 120 ton, był więc niemal cztery razy lżejszy od zabytku w Witramowie.

  W Pomorskiem na trasie budowy ekspresówek takich utrudnień jak w rejonie Olsztynka nie było. Musiano natomiast zapewnić ptakom nowe miejsca na gniazda podczas przygotowań do budowy mostu nad Wisłą w rejonie Kwidzyna, o czym pisaliśmy na naszych łamach.

  - Dokonaliśmy tego w ramach kompensacji przyrodniczej - powiedział nam Piotr Michalski, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Gdańsku. - W najbliższy poniedziałek odbędzie się uroczysta inauguracja budowy mostu przez Wisłę, wraz z dojazdami niedaleko Kwidzyna - dodaje Michalski.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama