Gdynia: Program asystentury MOPS sprawdza się

  Gdynia: Program asystentury MOPS sprawdza się

  Aleksandra Dylejko

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Gdynia: Program asystentury MOPS sprawdza się
  Nikt już nie ma wątpliwości, że realizowany od trzech lat przez MOPS w Gdyni, dofinansowany przez UE, program asystentury odniósł sukces. Dzięki intensywnej pracy socjalnej w swoich rodzinach pozostają dzieci zagrożone przejściem do placówek opiekuńczych, wiarę we własne możliwości odzyskują osoby niepełnosprawne i zagrożone bezdomnością.
  Gdynia: Program asystentury MOPS sprawdza się
  Temu, jak osiąga się takie rezultaty i co zrobić, by dokonania asystentów były jeszcze większe, poświęcona będzie konferencja "Pomorskie Ogrody Sukcesu". W poniedziałek i wtorek w Gdyni spotkają się zaproszeni przez MOPS specjaliści m.in. z Krakowa, Częstochowy, Poznania, Elbląga, Olsztyna oraz Trójmiasta. W panelu dyskusyjnym na temat sukcesu udział wezmą politycy, samorządowcy i parlamentarzyści.

  - Nie będziemy dyskutować o sukcesie tylko naszego projektu "Rodzina Bliżej Siebie. Będziemy dyskutować o sukcesie w polityce społecznej, w pomocy społecznej - wyjaśnia Jarosław Józefczyk, zastępca dyrektora MOPS w Gdyni. A pytany o czynniki, dzięki którym gdyńska asystentura jest stawiana w całej Polsce za wzór (95 proc. dzieci z rodzin zagrożonych nie trafia do domów dziecka), wymienia nakierowanie pracy na konkretną osobę, dobre zaplanowanie oferowanej jej pomocy, doskonały zespół pracowników oraz przychylność władz Gdyni, które nie zawahały się wesprzeć nowatorskiego projektu.

  - Zaczęło się od rodzin z poważnymi problemami wychowawczymi. Postanowiliśmy och-ronić dzieci przed traumą, jaką jest kierowanie ich do domów dziecka - przypomina Michał Guć, wiceprezydent Gdyni. - Z myślą o nich powstał projekt "Rodzina bliżej siebie". W kolejnych latach asystenci podjęli pra-cę z osobami niepełnosprawnymi i zagrożonymi bezdomnością.
  Gdyńskie spotkanie będzie okazją, by zastanowić się nad kontynuacją programu po 2013 r.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama