Koncert "Pożegnania - Ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem"

  Koncert "Pożegnania - Ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem"

  Maja Korbut

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Barokowe wnętrze gdańskiego kościoła św. Mikołaja było w Dzień Zaduszny świadkiem niezwykłego wydarzenia, koncertu zatytułowanego "Pożegnania - Ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem". Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego zadedykował osobom, które zginęły w tej katastrofie, dziewięć niezwykle nastrojowych utworów, pochodzących z różnych epok.
  Koncert "Pożegnania - Ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem"

  ©fot. grzegorz pachla

  Szczególnie wspominano postaci, które związane były z Gdańskiem i Trójmiastem, czyli Annę Walentynowicz, Macieja Płażyńskiego, Arkadiusza Rybickiego, Leszka Solskiego, Andrzeja Karwetę oraz prezydencką parę, Lecha i Marię Kaczyńskich. Aby jednak zachować refleksyjny nastrój tego wydarzenia, zrezygnowano z przemów i wystąpień. Przemawiać miała wyłącznie muzyka.

  Wszystkie kompozycje wykonane przez Polski Chór Kameralny to utwory sakralne. Niektóre z nich miały wprost charakter pasyjny, pozostałe utrzymane były w podobnym klimacie. W połączeniu ze szczególną oprawą koncertu - chórzyści śpiewali, trzymając w rękach świece - stworzyło to niezapomniany nastrój.

  Wykonano zarówno pieśni mniej znanych kompozytorów współczesnych, takich jak Sir Jon Tavener czy bardziej znany polskiej publiczności Paweł Łukaszewski, jak i dzieła cieszące się sławą, wśród których trzeba by wspomnieć przede wszystkim o "Miserere" Gregorio Allegriego. Kiedyś wykonywanie tego dzieła było ściśle zastrzeżone, możliwe wyłącznie w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie, jedynie raz w roku. Jego partytura była przechowywana w ukryciu. Teraz kompozycja mogła cieszyć licznie zgromadzoną w kościele publiczność. Piękno tej i wszystkich innych kompozycji, wybranych na ten wieczór, dzięki wykonaniu przez Polski Chór Kameralny zyskało dodatkowy wymiar.

  Prowadzony przez Jana Łukaszewskiego chór cechuje się głębokim brzmieniem oraz spójnością barw głosów poszczególnych chórzystów. Sprawia to, że każdego ich koncertu słucha się z wielką satysfakcją. Wszystkie te elementy razem: wykonawczy poziom muzyków, przemyślany dobór repertuaru oraz refleksyjny nastrój wydarzenia złożyły się na niezwykle udany koncert, który był godnym hołdem oddanym ofiarom katastrofy, ich pięknym pożegnaniem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo