Przeciw sprzeciwom

  Przeciw sprzeciwom

  Piotr Jacoń

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Tak zwana debata publiczna na temat planu zagospodarowania przestrzennego. Informacja o niej starannie ukryta pod dziesiątą zakładką na oficjalnej stronie internetowej miasta. Ogłoszona, ale po cichu. I słusznie!
  Bo niby co konstruktywnego może z podobnych debat wyniknąć? Bywają jak te smutne zebrania wspólnot mieszkaniowych, gdzie zawsze znajdzie się ktoś w swoim przekonaniu mądry na tyle, by chcieć przekrzyczeć całą sąsiedzką większość. Wie lepiej, kiedy wywozić śmieci, gdzie sadzić kwiaty, czy remontować podwórko. Co wie, tego kategorycznie zażąda, a na koniec bezkarnie zaskarży do sądu, który pokornie będzie się protestem zajmował przez długie miesiące (a najczęściej lata) paraliżując w kwestii śmieci czy zieleni działania reszty mieszkańców.


  Domorośli urbaniści (czy zaprojektowali choć jedną ulicę?), samozwańczy ekolodzy (zasadzili bodaj jedno drzewo?) - to oni czują się powołani do debat publicznych najczęściej. Do debat i protestów. Niedoszły (bo budowa zablokowana) apartamentowiec Libeskinda w Warszawie jest pomnikiem ku przestrodze takiego polskiego konsultowania wszystkiego ze wszystkimi. Gdańsk ma swój wstyd na Wyspie Spichrzów. Obrońcy-historycy pielą tam chwasty - z dumą zapewne.

  Nie chcę, by planowaniem miast zajmowali się ich mieszkańcy, ze swoimi "chciejstwami" i gustami. Niech zadbają o swoje podwórka. Niech wezmą się do roboty, by piękniały ich kamienice. Jak ma wyglądać nowe śródmieście Gdyni? - to zadanie dla profesjonalnych architektów-wizjonerów. Za to biorą pieniądze. Za to powinni brać odpowiedzialność (w przypadku błędnych decyzji - także finansową). Nie podobają się ich pomysły? 21 listopada można dać o tym znać. To okazja do faktycznych społecznych konsultacji. Reszta jest stratą czasu.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ZnLRBFPGckBm

   KRaTcmshRrIjU (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   aJ6uFj pfglplyxjocr, [u**********mgadygmxjmng.com/]mgadygmxjmng[/url], [link=http://smnybanrqztx.com/]smnybanrqztx[/link], http://wigqgvgvgipc.com/

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama