Sensacyjna Lutosfera w ogródku

  Sensacyjna Lutosfera w ogródku

  Tomasz Rozwadowski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Dla kogoś, kto słabo zna twórczość Leszka Możdżera i kojarzy głównie z nastrojową pianistyką z pogranicza jazzu i muzyki popularnej, koncert w Sfinksie może być z pewnością wielkim odkryciem. Najbardziej znany trójmiejski pianista zaprezentuje na nim swój eksperymentalny projekt Lutosfera, który zdobył uznanie najbardziej wymagających krytyków muzycznych i muzykologów.
  Lutosfera była już prezentowana w salach koncertowych i na niedawno zakończonym OFF Festivalu w Mysłowicach, to wykonanie będzie wyjątkowe, bowiem trzej muzycy biorący udział w przedsięwzięciu - Możdżer, klasyczny wiolonczelista Andrzej Bauer i eksperymentalny elektronik M. Bunio S. - wystąpią w klubowym ogródku. Ogrodowe koncerty Leszka w Sfinksie mają zresztą już dość długą tradycje i zawsze są wybitnie nieszablonowe.

  Możdżer, obecnie 37-letni, może się pochwalić niezwykle bogatą i wielotorową karierą muzyczną. Kojarzony głownie z jazzem i jego okolicami, ma bardzo obfitą dyskografię jako muzyk sesyjny w nagraniach płytowych filmowych, a przecież posiada klasyczne wykształcenie muzyczne (dyplom Akademii Muzycznej w Gdańsku w 1996 r.) i od muzyki poważnej nigdy się nie oderwał jako wykonawca, kompozytor czy po prostu słuchacz.


  Lutosfera jest właśnie wyrazem tej fascynacji, hołdem dla Witolda Lutosławskiego, najwybitniejszego polskiego kompozytora drugiej połowy XX wieku. Motywy z dzieł Lutosławskiego grane na tradycyjnych instrumentach - fortepianie i wiolonczeli - są poddane elektronicznej obróbce na żywo, co tworzy z tej muzyki, klasycystycznej w wyrazie, zupełnie nową jakość.

  Trio chciało udowodnić, że wielka muzyka, a taką jest bez wątpienia twórczość Lutosławskiego, żyje wiecznie i może podlegać zmianom i rozwojowi nawet w wiele lat po śmierci jej autora. Prawdę tę potwierdzą po raz kolejny trzej znakomici artyści z trzech różnych galaktyk, pozornie tylko odległych.

  Sopot, poniedziałek, g. 20.00, klub Sfinks, ul. Powstańców Warszawy 17, miejsca stojące bezpłatne, miejsca siedzące - 30/40 zł (rezerwacja tel. 0 506 595 442).

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo