W Lęborku będzie biogazownia?

  W Lęborku będzie biogazownia?

  Edyta Litwiniuk

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Na ul. Majkowskiego w Lęborku ma powstać biogazownia. Zakład chce postawić lęborska spółka RKR. I choć przedstawiciele RKR przyznają, że w kwestii biogazowni nie mają doświadczenia, to zarówno doświadczeniem, jak i technologią ma im posłużyć niemiecka firma C4 Energie AG, która zbudowała m.in. biogazownię na wyspie Rugia.
  - Nasza biogazownia przetwarzałaby rocznie 36 tys. ton kiszonki kukurydzy, tyle samo ton kiszonki żyta i 5 tys. ton gnojowicy - mówi przedstawiciel RKR Mirosław Rekowski i podkreśla: - Mamy zgodę tylko na te surowce i nie będziemy przetwarzać odpadów, w tym tych pochodzących z firmy Farm Frites. To ma być zielona energia - dodaje.

  Biogazownia ma mieć moc 2 MW i produkować energię elektryczną, która wystarczyłaby rocznie na potrzeby 4,5 tys.
  gospodarstw domowych, oraz ciepło, które ogrzałoby 1,5 tys. mieszkań. Spółka ma już pozytywną opinię z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Do Urzędu Miejskiego w Lęborku złożyła dokumenty o wydanie tzw. decyzji środowiskowej. O opinię poproszono lęborski sanepid. Ten zgłosił 22 uwagi do raportu oddziaływania na środowisko złożonego przez RKR.

  - Przede wszystkim zabrakło w nim szczegółowego opisu procesu technologicznego - zastrzega Zbigniew Barański, dyrektor lęborskiego sanepidu. - W raporcie były błędy, zabrakło niektórych informacji, był niepełny - precyzuje.

  RKR odpowiedziało już na zastrzeżenia sanepidu, teraz trwa analiza tych odpowiedzi. Jeśli nie będzie zastrzeżeń, to w ciągu miesiąca sanepid powinien wydać decyzję. Jeśli będzie pozytywna, kolejnym etapem będą konsultacje społeczne. Później RKR będzie mogła wystąpić o pozwolenie na budowę.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama