Solidarność znaczy radość

  Solidarność znaczy radość

  Dariusz Szreter

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Sprzedaż niedojrzałych cytryn, oranżady i papieru toaletowego zainauguruje tegoroczne obchody 28. rocznicy Sierpnia 80. Oferowane towary będzie można kupić prosto z obwoźnego sklepu, czyli starego żuka, który pojawi się w okolicach sopockiego mola 14 sierpnia.
  Sklep proponować będzie też tzw. PRL w pigułce: szare pudełko zawierające wodę brzozową, żyletki Polsilver, szare mydło jeleń, rajstopy, paprykarz, kartki na żywność, zapałki oraz "instrukcję obsługi".

  To nie żart ani żadna złośliwość. To początek Festiwalu Solidarności, który trwać będzie w całym Trojmieście (i nie tylko) do 31 sierpnia. Organizatorem imprezy jest powołane w listopadzie ub.r. Europejskie Centrum Solidarności.

  - Przede wszystkim zależy nam na tym, by ta rocznica miała radosny charakter - mówi Monika Bogdanowicz, kierownik Działu Edukacyjno-Kulturalnego ECS. - Chcemy przypomnieć tę atmosferę "bycia razem", dominującą we wspomnieniach dzisiejszych pięćdziesięciolatków, dla których Sierpień był niezapomnianym doświadczeniem pokoleniowym.

  Organizatorom festiwalu zależy jednak na tym, by obchody były otwarte dla wszystkich, nie tylko sierpniowych "kombatantów". Stąd też tak wiele elementów programu skierowanych jest do młodzieży. W przyszłości część imprez ma się odbywać także poza Trójmiastem.

  Na razie do Szczecina, Warszawy, Łodzi i Krakowa "wyeksportowany" zostanie spektakl uliczny "Tak było", przedstawiający kontekst historyczny i przebieg wydarzeń związanych ze strajkami roku 80 w stoczni. Za dwa lata, w 30. rocznicę Sierpnia, festiwal ma zyskać w pełni międzynarodowy charakter.

  Będzie się działo


  14-23 sierpnia
  Najważniejsze pod słońcem - cykl 10 pokazów filmowych pod gołym niebem.

  20-22 sierpnia
  Warsztaty Street Arts - nauka podstaw tworzenia murali dla młodzieży w wieku 10-16 zamieszkującej okolice stoczni

  22-24 sierpnia
  Symbole wolności - twórcy plakatów oraz artyści street art malują przy akompaniamencie kapel hip-hopowych

  24 sierpnia
  Znaki wolności dla Solidarności - społeczna zbiórka osobistych pamiątek dokumentujące dziedzictwo opozycji demokratycznej.

  30-31 sierpnia
  Urodziny Solidarności - w programie m.in. przemarsz orkiestr dętych oraz koncert Stanisława Soyki i Perfectu

  Pełny program festiwalu dostępny będzie od poniedziałku pod adresem:
  www.festiwalsolidarnosci.pl  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo