Policja chroni biura poselskie rutynowo

  Policja chroni biura poselskie rutynowo

  Artur S. Górski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Wszystkie biura partii politycznych w województwie pomorskim są pod obserwacją policji

  Wszystkie biura partii politycznych w województwie pomorskim są pod obserwacją policji ©Fot. G. Mehring

  Pracownicy pomorskich biur poselskich są zszokowani po ataku w łódzkiej siedzibie PiS, w wyniku którego zginął Marek Rosiak, asystent europosła PiS Janusza Wojciechowskiego. Pracownicy biur są ostrożniejsi, ale pracują. Zapewniają, że nie będą utrudniać dostępu do biur osobom chcącym np. spotkać się z posłem. Biuro posła Kazimierza Plockego (PO) w Krokowej pracuje normalnie.
  Wszystkie biura partii politycznych w województwie pomorskim są pod obserwacją policji

  Wszystkie biura partii politycznych w województwie pomorskim są pod obserwacją policji ©Fot. G. Mehring

  - Osoby niepoczytalne zdarzają się wszędzie. Nie znam szczegółów tragedii w Łodzi, ale nie doszukiwałbym się kontekstu politycznego - mówi Bohdan Sokołek, dyrektor biura posła Plockego, i nie kryje, że jest poruszony tragedią.

  Z kolei w Malborku, w którym są dwa biura poselskie PiS, panował nastrój przygnębienia. - Biuro działa normalnie - mówi Sławomir Grudziński, dyrektor biura poselskiego Andrzeja Jaworskiego w Malborku. - Takich dramatów nie da się przewidzieć. Gdyby człowiek się bał powtórzenia takiej tragedii, to by nie wychodził na ulicę - stwierdza Grudziński.

  Normalnie pracowało też osiem pomorskich biur europosła PiS Tadeusza Cymańskiego. - Nie da się wobec takiego zdarzenia przejść obojętnie. Atmosfera w pracy jest inna niż zwykle. Towarzyszy nam świadomość, że naszych kolegów spotkało coś tak potwornego. Nie ma jednak atmosfery strachu. Nie damy się przestraszyć. Nie będziemy zamykać się w biurach - zapewnia Adam Ilarz, dyrektor biura Cymańskiego w Malborku.

  W Malborku odbyła się odprawa u Mirosława Czapli, starosty malborskiego, z udziałem komendanta policji nadkom. Andrzeja Szramka. Patrole policyjne w Malborku, znajdujące się w pobliżu biur, będą je odwiedzać. Z kolei w gdańskiej KWP zapewniono nas, że nie ma potrzeby wydawania specjalnych rozkazów. Nadkom. Jan Kościuk, rzecznik pomorskiej KWP, informuje, że w tym roku nie odnotowano zgłoszeń o incydentach kryminalnych w biurach poselskich, siedzibach stowarzyszeń czy przed placówkami dyplomatycznymi, a komendant pomorskiej policji nadinsp. Krzysztof Gajewski nie wydał specjalnych rozkazów po tragedii w Łodzi. - Patrole policyjne mają zwracać szczególną uwagę patrolując okolice placówek dyplomatycznych i biur poselskich. Zasady szczególnego zabezpieczenia tych obiektów obowiązują od dawna - przekonuje Kościuk. Policja deklaruje, że gotowa jest przeszkolić pracowników biur poselskich, by wiedzieli jak zabezpieczać pomieszczenia oraz radzić sobie w sytuacjach kryzysowych.

  - Jeśli pracownicy biur lub sami posłowie zwrócą się do policji z prośbą o przeprowadzenie przeszkolenia, jesteśmy gotowi - zapewnia Kościuk i dodaje, że sztuki samoobrony nie pomogą w starciu z uzbrojonym w broń palną agresorem.

  Straż Miejska w Gdańsku również nie podejmuje specjalnych akcji.
  - Straż Miejska nie odnotowała zgłoszeń o aktach agresji w biurach poselskich - informuje Bartłomiej Kłodnicki z biura prasowego gdańskiej straży.

  Tymczasem poseł PiS z Gdańska Andrzej Jaworski oskarżył na posiedzeniu sejmowych komisji sprawiedliwości i praw człowieka oraz służb specjalnych przeciwników politycznych o sianie nienawiści i pogardy wobec PiS. Jaworski poinformował nas, że posłowie PiS złożą dalsze zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa nawoływania do zbrodni przez zamieszczających agresywne wpisy na forach internetowych oraz blogach. - Złożyłem zawiadomienie po wpisie na forum jednej z gazet wzywającym do zamordowania ojca Rydzyka. Postępowanie zostało umorzone. Organy ścigania nie zajęły się twórcą tzw. utworu z 2007 roku, w którym tenże nawoływał do zgładzenia prezydenta Kaczyńskiego - mówi Jaworski i przyznaje, że i pod jego adresem kierowane są wyzwiska i groźby za głoszone na falach Radio Maryja poglądy.

  Współpraca R.K., JS, WM, kon

  Przeczytaj także


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo