Stocznia Marynarki Wojennej Będzie budować patrolowce dla...

  Stocznia Marynarki Wojennej Będzie budować patrolowce dla Pakistanu?

  Jacek Klein

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  W Trójmieście z wizytą przebywał admirał Noman Bashir, dowódca sił morskich Pakistanu. Polska Marynarka Wojenna zaprezentowała swoje zadania, struktury, perspektywy rozwoju i planowane programy modernizacyjne. Admirał Bashir odwiedził 3 Flotyllę Okrętów w Gdyni, wizytował fregatę rakietową typu Oliver Hazard Perry i okręt podwodny typu Kilo.
  Nie była to jedynie wizyta kurtuazyjna. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, jest szansa, że zaowocuje ona kontraktami dla gdyńskiej Stoczni Marynarki Wojennej. Pakistańska marynarka może być zainteresowana podpisaniem umów na budowę patrolowców typu OPV (offshore patrol vessel), statków hydrograficznych oraz innych niewielkich specjalistycznych jednostek.

  Na razie strona polska czeka na ruch ze strony Pakistanu w sprawie ewentualnych zamówień z gdyńskiej stoczni.


  Dla zakładu kontrakty byłyby znacznym zastrzykiem gotówki. W grudniu ubiegłego roku sąd ogłosił upadłość układową stoczni. Dzięki temu znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej zakład może porozumieć się z wierzycielami co do rozłożenia spłaty długów na raty i w czasie. Obecnie w SMW przeprowadzany jest proces restrukturyzacji i ograniczania kosztów działalności.

  Agencja Rozwoju Przemysłu, która posiada 99 proc. udziałów w stoczni, rok temu opublikowała zaproszenie dla inwestorów zainteresowanych przejęciem stoczni. Jedynym zainteresowanym okazał się francuski koncern Direction des Constructions Navales Servises. Francuzi chcieli budować w Gdyni korwety. Oczekiwali jednak zamówień od polskiej Marynarki Wojennej. Ostatecznie negocjacje nie zakończyły się sukcesem i DCNS zrezygnował w połowie tego roku z przejęcia SMW.

  Po fiasku rozmów ARP zakończyła poszukiwania inwestora dla stoczni. Czeka na efekty postępowania układowego z wierzycielami i restrukturyzacji zakładu.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama