AWFiS przez 10 miesięcy nie miała rektora?

  AWFiS przez 10 miesięcy nie miała rektora?

  Tomasz Słomczyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  AWFiS przez 10 miesięcy nie miała rektora?

  ©Tomasz Bołt/archiwum

  Tadeusz Huciński przez 10 miesięcy swojego urzędowania na stanowisku rektora Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu nie był rektorem, tylko "pracownikiem naukowym" - jego mandat wygasł już 1 października 2009 roku
  AWFiS przez 10 miesięcy nie miała rektora?

  ©Tomasz Bołt/archiwum

  Do takich wniosków doszła Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Oliwa.

  Jak mogło dojść do tego, że rektor przestał być rektorem i dalej pozostawał na stanowisku? Tadeusz Huciński, zdaniem prokuratorów, posługiwał się sfałszowanymi pismami.
  - Pisma, które podpisywał Tadeusz Huciński po 1 października 2009 roku, nie są "dokumentami", bo nie są sporządzane przez rektora, tylko przez pracownika naukowego, więc nie mają "znaczenia prawnego" - tłumaczy prok. Cezary Szostak. - Nie można też mówić o świadomym wprowadzaniu w błąd, gdyż nie znamy intencji Tadeusza Hucińskiego. Nie ustaliliśmy, żeby działał z zamiarem osiągnięcia korzyści majątkowej.

  Prokuratura umorzyła śledztwo, nie dopatrując się w tej sytuacji przestępstwa.
  Tadeusz Huciński posiadał zgodę na tzw. podwójne zatrudnienie do 30 września 2009. Jeśli po tej dacie okazałoby się, że ma "podwójne zatrudnienie" - wówczas przestałby być rektorem. Zdaniem prokuratorów, tak właśnie było. Jednak, jak twierdzą, sfałszowane pisma wskazywały, że stosunek pracy na AWF w Warszawie wygasł przed 30 września 2009.

  To pozwalało rektorowi pozostać na stanowisku. Tymczasem prokuratura ustaliła, że już po dniu 8 października 2009 Tadeusz Huciński podpisał prośbę o rozwiązanie umowy z AWF w Warszawie. Jednak data widniejąca na piśmie: to 29.09. 2009. Pismo miało też wpłynąć do warszawskiej uczelni dopiero dwa tygodnie później - 16 października 2009.

  Tymczasem Ministerstwo Nauki poinformowało nas, że ze świadectwa pracy Hucińskiego wynika, że już 30 września 2009 wygasł stosunek pracy gdańskiego rektora z warszawską uczelnią. Z tego wynikałoby, że stosunek pracy wygasł wcześniej niż Tadeusz Huciński złożył wypowiedzenie.

  - Rektor Huciński w konflikcie z ministerstwem

  W maju 2010 r. uczelniana Solidarność złożyła doniesienie do prokuratury, m.in. informując o podejrzeniach dotyczących antydatowania pism przez Tadeusza Hucińskiego.

  Doniesienie zostało przekazane do CBA, które nadal prowadzi śledztwo w sprawie nieprawidłowości na AWFiS.

  - Zarzuty dla rektora po kontroli CBA w AWFiS
  - Zawieszony rektor powraca - konflikt narasta

  Tymczasem Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Oliwa dochodzenie umorzyła. - Uzasadnienie umorzenia śledztwa jest pochopne. W tej sprawie powinien rozstrzygać sąd - uważa mec. Wojciech Włosiński z Okręgowej Izby Adwokackiej w Gdańsku.


  Więcej o konflikcie w AWFiS
  - Minister bierze stronę następców Hucińskiego w AWFiS
  - Były rektor AWFiS pojawia się na bilboardzie
  - Inauguracja roku akademickiego 2010/2011 w cieniu Hucińskiego
  - Huciński pomawia o współpracę z SB
  - Nowe władze w AWFiS - konflikt ten sam

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama