W obronie szkoły chcą odłączyć się od gminy

  W obronie szkoły chcą odłączyć się od gminy

  Piotr Piesik

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Walkę do upadłego w obronie miejscowej szkoły podstawowej zapowiadają mieszkańcy Dąbrówki Malborskiej. Nie wykluczają nawet próby odłączenia sołectwa od gminy Stary Targ i przyłączenia do gmin Sztum lub Malbork.
  Wójt Starego Targu Wiesław Kaźmierski kwituje te pogłoski krótko: - Nie zdają sobie sprawy, jak skomplikowana jest procedura takiego odłączenia. A inna gmina i tak zamknie im szkołę!

  Burza wokół podstawówki w Dąbrówce wybuchła po raz pierwszy w 2007 roku, kiedy Rada Gminy Stary Targ przyjęła uchwałę o zamiarze zamknięcia szkoły. Uczniowie mieliby się przenieść do placówki w Szropach. Wójt uzasadniał te plany względami ekonomicznymi. - Nie opłaca się utrzymywać dwóch szkół, kiedy wystarczy jedna.

  Przeczytaj też o "

  Rodzice uczniów z Dąbrówki stanęli już wtedy murem w obronie szkoły. Wywalczyli tyle, że wójt obiecał im, iż do pomysłu przenosin do Szrop wróci, kiedy w tej drugiej szkole będą znacznie lepsze warunki. W Szropach rozpoczęła się rozbudowa szkoły, młodzież przeniesiono na ten czas do Dąbrówki.

  Konflikt rozgorzał na nowo, kiedy rada rodziców z Dąbrówki kilka dni temu poprosiła policję o nadzór nad szkołą. Wniosek uzasadniono przypadkami agresji ze strony rówieśników ze Szrop.

  Skończyło się tym, że wójt poprosił kuratorium o kontrolę wizytatora w szkole i zażądał wskazania napastników albo przeproszenia mieszkańców Szrop. Wśród rodziców z Dąbrówki wrze. Stąd projekty przejścia do sąsiednich gmin Sztum lub Malbork.

  O konflikcie czytaj w papierowym, wtorkowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego"

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama