W Gdyni o prezydenturę walczy męskie trio

  W Gdyni o prezydenturę walczy męskie trio

  Artur S. Górski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W Gdyni o prezydenturę walczy męskie trio
  Pozycja przedwyborcza urzędującego prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka wydaje się niezagrożona. W tercecie kandydatów prymat należy do Szczurka. Taki obraz wyłania się po analizie wyników sondy, którą przeprowadziła nasza redakcja wśród mieszkańców Gdyni. Zapytaliśmy respondentów, na kogo zamierzają głosować w listopadowych wyborach samorządowych. Sondę przeprowadziliśmy wśród stu losowo wybranych gdynian.
  W Gdyni o prezydenturę walczy męskie trio
  Po wycofaniu się PiS z rywalizacji pozostało trzech kandydatów: bezpartyjny samorządowiec Wojciech Szczurek, kandydat PO Wiesław Byczkowski, wicemarszałek woj. pomorskiego, oraz pretendent SLD Andrzej Różański. Okazuje się, że 85 procent czytelników, którzy zechcieli odpowiedzieć na nasze pytanie, wskazało Szczurka. To wynik zbliżony do rezultatów wyborów sprzed czterech lat. W wyborach w 2006 roku Wojciech Szczurek uzyskał poparcie 85,8 procent wyborców. Był to jeden z najwyższych wyników w kraju.

  Tylko w odległym Janowie Lubelskiem burmistrz Krzysztof A. Kołtyś zyskał blisko 90-procentowe poparcie. Zaskoczeniem jest niskie deklarowane poparcie dla Wiesława Byczkowskiego, w przeszłości m.in. wiceprezydenta Gdyni (1994-98), obecnego wicemarszałka, oraz rozważanej jeszcze w ub. tygodniu, wycofanej z rywalizacji kandydatki PiS Katarzyny Stanulewicz. Andrzej Różański, mimo rozpoczętej na ulicach Gdyni kampanii stolikowej, naszych respondentów nie przekonał. Co dziesiąty gdynianin nie podjął jeszcze decyzji. Tylko co 50 z naszych rozmówców deklarował, że na wybory nie pójdzie. Prezydenturę Szczurka, który od 12 lat stoi na czele Gdyni, pozytywnie ocenia większość gdynian. Ponad połowa naszych respondentów wystawia mu ocenę bardzo dobrą, co trzeci dobrą, a tylko co siódmy - średnią. Złych ocen - zabrakło. Taką cenzurką poszczycić chciałby się niejeden samorządowiec.

  - Prezydent Szczurek to jeden z najlepszych prezydentów miast w Polsce. Chciałabym, by całe województwo było tak zarządzane - mówi Aleksandra Jankowska, była wicewojewoda pomorska i jedna z liderek PiS na Pomorzu.
  Do wyborów pozostał miesiąc. To czas, by przemyśleć swoje decyzje. Ostateczne rozstrzygnięcia zapadną 21 listopada. Jeśli zaufać naszym sondom, to najpewniej, tak jak poprzednio, gdynianie zaoszczędzą na organizowaniu II tury wyborów.

  By racjonalnie wybrać najlepszego włodarza spośród grupy kandydatów, trzeba przede wszystkim rozpoznać pakiet jego dokonań zawodowych, społecznych, jego możliwości i dorobek.
  - Udział w debatach przedwyborczych daje szansę dokonania dobrego wyboru tego pretendenta, który będzie miał wpływ na nasze codzienne życie, decydował o przebiegu i budowie dróg, lokalizacji przedszkoli i szkół, pomaga rozpoznać w czyje ręce przekazujemy władzę - komentuje ideę debat dr Jarosław Och, politolog z Wydziału Nauk Społecznych UG.

  Poprzez debaty chcemy ułatwić dokonanie najlepszego wyboru osoby, która przez najbliższe cztery lata będzie dbała o dobro mieszkańców lokalnej ojczyzny. Umożliwiamy też wyborcom zadawanie pytań kandydatom.

  Samorządowa debata prezydencka "Wybory samorządowe 2010" rozpocznie się 19 października na Scenie Kameralnej Teatru Muzycznego w Gdyni punktualnie o godzinie 17. Zmierzą się w niej aspirujący do fotela prezydenta nadmorskiego miasta Wojciech Szczurek (Samorządność), Wiesław Byczkowski (PO) i Andrzej Różański (SLD). Zachęcamy do formułowania pytań do kandydatów na prezydenta Gdyni.


  Czekamy na Wasze pytania do kandydatów. Najciekawsze zadamy w czasie debaty.
  Piszcie na adres a.gorski@prasa.gda.pl

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to kpina

   :) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   jak rozumiem tą sąde robiliście w biurach Urzedu miasta a nie na ulicy bo było za zimno :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   cudowna sonda

   ciekawy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Cud normalnie nikt niezadowolony a szczurek prawie blogoslawiony LITOSCI dla inteligencji mieszkańców nie jesteśmy idiotami. Juz kiedyś jakiś dowiedziono ze jak nikomu nie jest zle to mamy problem....rozwiń całość

   Cud normalnie nikt niezadowolony a szczurek prawie blogoslawiony LITOSCI dla inteligencji mieszkańców nie jesteśmy idiotami. Juz kiedyś jakiś dowiedziono ze jak nikomu nie jest zle to mamy problem. Łukaszenko ostatnio stwierdzil ze w nastepnych wyborach bedzie 56 proc poparcia bo jak ma 85 to zle wyglada. Jak widać dziennik bałtycki jak zwykle wchodzi w d.... szczurkowi ale z tym brakiem niezadowolenia to pojechaliscie po calosci trzeba bylo wpisac odrazu 100 i po klopociezwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama