Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Agnieszka Dobrzyńska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Istniejące w latach 1973-1985 Liceum Morskie w Gdyni nie miało siedziby lądowej. Znajdowało się na statku - 132-metrowym "Edwardzie Dembowskim", zacumowanym na stałe w gdyńskim porcie.
  Pod pokładem były sale wykładowe i warsztatowe, biblioteka, świetlica, kuchnia, stołówka, sala gimnastyczna. W trakcie roku szkolnego 240 wychowanków szkoły, niezależnie od tego, czy pochodzili z Trójmiasta, czy nie, mieszkało na statku.

  W szkole panowała dyscyplina wojskowa: "Młodzież, która wolałaby kontynuować naukę w warunkach większej swobody i mniejszego ograniczenia czasu pozalekcyjnego (...) nie powinna kandydować do Liceum Morskiego"- ostrzegał informator. Uczniowie otrzymywali przepustki tylko dwa razy w tygodniu.

  - Trudno sobie wyobrazić, jak było ciężko siedzieć na statku, gdy na Skwerze Kościuszki ludzie spacerowali, bawili się, normalnie żyli - wspomina Jerzy Brodowski. Ukończył liceum w 1977 r. A w 1998 r. zainicjował zjazdy uczniów i nauczycieli Liceum Morskiego. - Zaprosiłem na spotkanie kolegów z mojego rocznika - wyjaśnia. - Nie mogłem wszystkich odnaleźć, przyjechało dziewięć osób. Zacząłem więc szukać głębiej. Przeszukiwałem archiwa, muzea. Znalazłem dokumenty, które miały trafić na makulaturę.

  9 sierpnia Liceum Morskie obchodzi 35. rocznicę powstania. Jubileuszowe uroczystości obejmują m.in.wystawę zdjęć, dokumentów i pamiątek związanych ze szkołą, a także prezentację tablicy pamiątkowej. Obchody rozpoczynają się w sobotę o godz. 11 w auli Akademii Morskiej w Gdyni.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo