Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Morskie strefy prestiżu Trójmiasta. Kto jest najbliżej do realizacji tych planów?

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Tak wyglądały będą kubatury budynków na Molo Rybackim w Gdyni. Powstanie też marina żeglarska
Tak wyglądały będą kubatury budynków na Molo Rybackim w Gdyni. Powstanie też marina żeglarska
Nadmorskie obszary w Gdańsku, Gdyni i Sopocie zmienią się nie do poznania. Najbliżej realizacji takich, ambitnych planów, jest Gdynia - pisze Szymon Szadurski

Wczoraj Ministerstwo Skarbu przystąpiło do badania możliwości finansowych znanej deweloperskiej spółki Invest Komfort, która chce kupić atrakcyjne grunty prywatyzowanego przedsiębiorstwa Dalmor. Procedura potrwać może nawet kilka miesięcy.

Invest Komfort chce wykupić działki na Molo Rybackim, unikatowym w skali całego kraju terenie, otoczonym z trzech stron morzem. Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego dla tego 20-hektarowego obszaru powstać ma na nim tętniąca życiem strefa prestiżu, z apartamentami, hotelami, licznymi, nadmorskimi restauracjami. Na szczycie pirsu stanie Muzeum Żeglarstwa. Invest Komfort, aby udźwignąć finansowo i zrealizować tak potężną inwestycję, chce zawiązać konsorcjum.

- Prowadzone są zaawansowane rozmowy z potencjalnymi partnerami, zarówno z Polski, jak i z zagranicy - mówi Piotr Tarkowski, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu firmy. Poseł Tadeusz Aziewicz, przewodniczący sejmowej komisji skarbu państwa, który uczestniczył w rozmowach prywatyzacyjnych odnośnie Dalmoru, mówi, że badanie zdolności finansowej oferenta ze strony ministra skarbu, które właśnie się rozpoczęło, to standardowa procedura.

- Ujawniane są m.in. szczegółowe informacje zarówno o spółce, która chce zostać inwestorem, jak i tej, która ma być sprzedana - mówi Tadeusz Aziewicz. - Jeśli oferent nie dojdzie do porozumienia z ministrem skarbu, procedura prywatyzacyjna jest powtarzana. Dlatego właśnie grunty Dalmoru, prędzej, czy później, zostaną sprzedane. Mam nadzieję, że stanie się to szybko, bo szkoda, aby tak atrakcyjne tereny w centrum Gdyni były praktycznie niezagospodarowane.

Konkretyzują się już także plany spółki Gdynia Waterfront, powiązanej ze skandynawskim potentatem Inter Ikea, która kupiła nieruchomości tuż przy Skwerze Kościuszki i Basenie Prezydenta. Skandynawowie chcą rozbudowywać Centrum Kultury i Rozrywki Gemini, a także wznieść hotel i centrum konferencyjne na działce tuż koło wież Sea Towers.

- Zakładam, że wiosną przyszłego roku będziemy mieli gotowe wizualizacje tej inwestycji i podamy jej szczegóły - mówi o budowie hotelu i centrum konferencyjnego Harald Dieter Müller, członek zarządu Gdynia Waterfront. - Projekty są strasznie skomplikowane. Gdynia Waterfront pracuje już także nad rozbudową Gemini. - Opracowanie rozwiązań koncepcyjnych może potrwać jeszcze około pół roku - mówi Harald Dieter Müller.

W Gdańsku budynki rozrywkowe, usługowe i mieszkalne na powierzchni 20 hektarów powstaną podczas realizacji projektu Shipyard City Gdańsk. Rewitalizacja postoczniowych terenów diametralnie zmieni krajobraz wzdłuż ul. Jana z Kolna i Marynarki Polskiej. Pierwszym budynkiem będzie biurowiec na wysokości stacji SKM, o powierzchni 4,7 tys. m kw. Inwestor, Drewnica Development, zapowiada że jego budowa może rozpocząć się w przyszłym roku. - Budynek w miejscu wyburzonej hali to dopiero pierwszy krok - mówi Andrzej Sadkowski ze spółki Drewnica Dewelopment , która realizuje całe przedsięwzięcie. - Kolejne inwestycje będą realizowane etapami, a dzielnica zostanie podzielona na cztery klastry.

Pierwszy klaster będzie obejmował obszar od ul. Jana z Kolna aż do nabrzeża Martwej Wisły i zakończenia Drogi do Wolności. Mają tam powstać m.in. budynki mieszkalne, rozrywkowe, biura, hotele, centrum wystawiennicze i kongresowe, marina. Będzie to jedyna z czterech części, w której znajdzie się promenada spacerowa wzdłuż nabrzeża Półwyspu Drewnica oraz tereny zielone.
W drugim klastrze, wzdłuż ul. Jana z Kolna wzniesionych zostanie 7 budynków biurowych o wysokości od 3 do 7 kondygnacji. W klastrze trzecim, tuż przy ul. Marynarki Polskiej, a także czwartym, dominowały będą głównie budynki handlowe i biurowe.

Zmieniał będzie się także nadmorski krajobraz w Sopocie.
- Czekamy na modernizację Łazienek Północnych - mówi Magdalena Jachim, rzecznik sopockiego magistratu.- Od mola w stronę Gdańska, w pasie oddzielonym wydmami i alejką nadmorską od plaży, powstaje hotel z funkcjami uzdrowiskowymi. Panoramę z pewnością zmieni budowana jeszcze przystań jachtowa przy molo. Ma być gotowa w kwietniu 2011 r. Władze Sopotu snuły też plany budowy sztucznej wyspy, która pełniłaby funkcję mariny. To jednak, na razie, odległe plany.

Wspópraca: K. Grzenkowska, E. Oleksy, A. Werońska.

Więcej na ten temat czytaj w piatkowym Dzienniku Bałtyckim

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki