Trójmiasto pełne wynalazków - Technicon Innowacje 2010 w...

  Trójmiasto pełne wynalazków - Technicon Innowacje 2010 w Gdańsku (wideo)

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Trójmiasto pełne wynalazków - Technicon Innowacje 2010 w Gdańsku (wideo)
  System inteligentnego monitoringu, zespoły robotów samobieżnych, kajak na energię słoneczną, kombajn rozkładający zużyte ogumienie samochodowe, pojemnik, ekologiczny kosz uniwersalny i dziesiątki innych osiągnięć technicznych można obejrzeć na 6. Targach Techniki Przemysłowej, Nauki i Innowacji Technicon Innowacje 2010.
  Trójmiasto pełne wynalazków - Technicon Innowacje 2010 w Gdańsku (wideo)
  Jesteśmy coraz bliżej spełnienia najśmielszych marzeń ludzkości. Do takiego wniosku można dojść, oglądając unikatowe pomysły na ułatwienie życia, prezentowane w Gdańsku.  Przede wszystkim na plan pierwszy wybijają się projekty urządzeń, które mają poprawiać stan bezpieczeństwa. Konkretnie - dotyczące obrony przed chuliganami i terroryzmem, co w związku z rozgrywkami Euro 2012 ma kolosalne znaczenie.
  Prym w tych wynalazkach wiedzie Politechnika Gdańska. Na targach przedstawia urządzenia, które potrafią nie tylko obserwować niebezpieczne osoby, ale też rozpoznawać zachowanie. Do obsługi komputera może służyć, zamiast myszy i klawiatury, elektroniczna rękawica bezprzewodowa, też stworzona w pracowni PG.

  Na targach jest również firma z Sopotu, która pokazuje funkcjonowanie minikwadrokoptera (helikopter z czterema śmigłami), który może unosić kamerę, na przykład nad stadionem. Obraz przekazuje tak dokładny, że na podstawie wyglądu twarzy sfilmowanej latającą kamerą można zidentyfikować człowieka.

  Trójmiasto ma szansę stać się miejscem produkcji samolotów - najprawdopodobniej w Gdyni. Jakich? Prototyp warto obejrzeć. To maszyna dla dwóch osób, o zasięgu 1500 km. Także dwuosobowy, i też z Gdyni, jest samochód elektryczny. Nad tymi pojazdami pracuje Akademia Morska.

  Niedawno w Gdyni doszło do pożaru budynku. Na targach pokazywany jest też nowy rodzaj pianki do ociepleń, odpornej na ogień. Pierwszorzędnie nadaje się do budowy domów. Piankę wymyślili naukowcy z Politechniki Gdańskiej.

  Uczelnia ta pokazała najwięcej wynalazków. Może też poszczycić się unikatowymi ich zastosowaniami w praktyce, np. do ułatwiania życia niewidomym dzieciom.

  - Nie wyobrażam sobie, by nasza uczelnia nie pracowała na rzecz regionu - mówi prof. Jan Huka, prorektor Politechniki Gdańskiej. - Wyniki naszych badań muszą znajdować zastosowanie w otoczeniu gospodarczym.

  Targi odbywają się w Gdańsku Oliwie, przy ul. Beniowskiego 5, w halach Międzynarodowych Targów Gdańskich. Można się tam wybrać jeszcze dzisiaj w godz. od 10 do 16.

  Technicon Innowacje 2010 czekają na gości jeszcze dzisiaj. Wstęp za darmo.


  Jesteśmy centrum pomysłów? Czekamy na opinie

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama