Szafa gra na urodziny ZAIKS-u

  Szafa gra na urodziny ZAIKS-u

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Z Marianem Zacharewiczem, kompozytorem, wokalistą i sekretarzem Komisji Rewizyjnej Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych, rozmawa Katarzyna Szcześniak
  W czwartek w Krzywym Domku w Sopocie zostanie uroczyście otwarta wystawa "ZAIKS i jego twórcy", zorganizowana z okazji 90-lecia Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych. Co zobaczymy?

  ZAIKS to przede wszystkim ludzie, więc można obejrzeć fotogramy - sylwetki największych polskich twórców, takich jak Wisława Szymborska, Kazimierz Kutz, Czesław Miłosz, Jeremi Przybora. To na parterze Krzywego Domku.
  A w sali koncertowo-wystawowej będą także karykatury twórców autorstwa Jerzego Zaruby i Szymona Kobylińskiego. Będą też sylwetki prezesów związku na przestrzeni 90 lat oraz projekcja filmu na temat historii ZAIKS.

  Przygotowaliście jakieś nietypowe atrakcje?

  Tak. Jest szafa grająca, w której zupełnie za darmo można wybrać ulubioną piosenkę i jej posłuchać. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Chcemy, żeby każdy mógł ją obejrzeć.

  Jaki jest dziś zakres działania ZAIKS?

  Związek stworzyły najbardziej znaczące i prominentne osoby kultury polskiej. Powołano go, by chronić własność intelektualną twórców, i to z całego świata. ZAIKS jest właścicielem ponad 90 procent światowego repertuaru. Stowarzyszenia w innych krajach chronią naszych twórców, a my w Polsce chronimy tych z zagranicy. ZAIKS zarządza prawami autorskimi, wspiera kulturę, pomaga młodym twórcom, prowadzi domy pracy twórczej. Jak widać, to szeroka działalność.

  A jaka jest jego przyszłość? Ostatnio było głośno o tym, że ZAIKS powinien zapłacić zaległy podatek VAT, czego nie chce zrobić, bo nie ma z czego...

  Ten podatek naliczono niesłusznie, bo ZAIKS, chroniąc twórczość i podpisując umowy, nigdy VAT nie naliczał. Ale nie chciałbym się w to zagłębiać.

  Ile Pańskich utworów jest chronionych przez ZAIKS?

  Mam kilkadziesiąt piosenek. Są to między innymi "Wymyśliłam Cię", "Kocha się raz". Nie tylko komponowałem, ale i śpiewałem.

  Do kiedy można oglądać wystawę w Krzywym Domku przy Monciaku?

  Wystawa jest czynna do 28 sierpnia, a uroczyste otwarcie odbędzie się w czwartek o g. 19.00.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo