NASZ PATRONAT
  Relacje z festiwalu filmowego w Gdyni

  Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 18 - 23 września

  Rozwiń
  Inteligentna sieć energetyczna na Półwyspie Helskim

  Inteligentna sieć energetyczna na Półwyspie Helskim

  R. Kościelniak, J. Klein

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Być może już w przyszłym roku mieszkańcy Półwyspu Helskiego będą np. otrzymywać SMS-y informujące ich, w jakich godzinach jest tańsza energia elektryczna. Jest także szansa na to, że zamiast kupować prąd, będziemy go... sprzedawać - przekonywali uczestnicy wczorajszego spotkania inaugurującego projekt "Inteligentny Półwysep" wdrażany przez Grupę Energa wraz z Instytutem Energetyki w Gdańsku.
  - Nasz projekt ma przede wszystkim zapewnić odbiorcom stałą dostawę energii, zwłaszcza tam, gdzie następują największe wahania związane z sezonem - tłumaczy Ireneusz Kulka, wiceprezes zarządu spółki Energa-Obrót. - Ponadto będzie można wprowadzić godzinowe rozliczanie dla indywidualnych klientów. Oznacza to, że w pewnych porach dnia cena prądu będzie niższa, w związku z tym wówczas będzie warto włączyć np. pralkę.

  Nowoczesne rozwiązania, tworzące sieć inteligentną, poprzez integrację rozproszonych źródeł energii mają na celu m.in. podniesienie bezpieczeństwa energetycznego regionów i decentralizację wytwarzania energii elektrycznej. Inżynierowie proponują odbiorcom korzystanie z innych źródeł energii. Chodzi tu o kolektory słoneczne, niewielkie turbiny wiatrowe lub pompy cieplne.

  - Proponujemy grupie mieszkańców złożenie w ich imieniu wniosku o dofinansowanie takich inwestycji - mówi Dariusz Chrzanowski, kierownik projektu w spółce. - Uważam, że w rejonie nadmorskim warto zainwestować w siłownie wiatrowe. I nie chodzi tu o skupiska wielkich wiatraków, lecz o niewielkie turbiny, które można by postawić na dachu domu.

  Wówczas taka siłownia mogłaby produkować prąd nie tylko na indywidualne potrzeby, lecz także przesyłać do ogólnej sieci, za odpowiednią opłatą.

  - Umownie nazwaliśmy nasz projekt inteligentną siecią - mówi Robert Masiąg, który prezentował plany inwestycyjne Grupy Energa. - System będzie reagować na zwiększone zapotrzebowanie na prąd i natychmiastowo informować o awariach. Za jego pośrednictwem będzie można dokonywać zdalnego odczytu liczników.

  Półwysep Helski został wybrany nieprzypadkowo. To tutaj Energa-Operator wdrożyła pierwsze w kraju próbne systemy zdalnego odczytu i tu istnieje odpowiednia infrastruktura techniczna projektu. Wysokie zmiany zużycia energii (duży pobór latem, znacznie mniejszy zimą) stanowią dodatkowe wyzwanie dla inżynierów.

  Inteligentna sieć (smart grid) to system elektroenergetyczny integrujący w sposób inteligentny działania wszystkich uczestników procesów generacji, przesyłu, dystrybucji i użytkowania, w celu dostarczania energii elektrycznej w sposób ekonomiczny, trwały i bezpieczny. Pozwala na kompleksowe łączenie, wzajemną komunikację i optymalne sterowanie rozproszonymi dotychczas elementami sieci energetycznych.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama