Tylko 20 proc. dróg na Pomorzu jest bezpiecznych

  Tylko 20 proc. dróg na Pomorzu jest bezpiecznych

  Anna Werońska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Tylko 20 proc. dróg na Pomorzu jest bezpiecznych
  Na większość polskich dróg lepiej w ogóle nie wyjeżdżać samochodem. Takie wnioski można wyciągnąć z analiz, które ogłosili naukowcy z Politechniki Gdańskiej w ramach trzeciej edycji międzynarodowego programu EuroRAP. Najnowsze badania dotyczyły zagrożenia na polskich drogach w latach 2007-2009.
  Tylko 20 proc. dróg na Pomorzu jest bezpiecznych
  Na Pomorzu, w porównaniu z resztą Polski, jest w miarę bezpiecznie. Zajmujemy drugie miejsce w Polsce pod względem bezpieczeństwa na drogach. Lepsza jest jedynie Wielkopolska. Najgorzej jest na Lubelszczyźnie.

  Podobnie jak we wcześniejszych dwóch edycjach programu, naukowcy, biorąc pod uwagę przede wszystkim policyjne statystyki, podzielili odcinki dróg na pięć klas. Kolor zielony oznacza odcinki najbardziej bezpieczne, kolor czarny - te o największym poziomie ryzyka.
  Ponad połowa dróg w Polsce, a w województwie pomorskim - 37 procent to "czarne drogi" - na których dochodzi do największej liczby wypadków. Najtragiczniej pod względem "czarnych odcinków" wypadły województwa lubelskie (97 proc.!!!), świętokrzyskie (83 proc.) i podkarpackie (70 proc.). W tych województwach nie znajdziemy ani jednego metra drogi o zagrożeniu małym lub bardzo małym!

  Oprócz tzw. ryzyka indywidualnego , które dotyczy każdej osoby uczestniczącej w ruchu, specjaliści opracowali osiem szczegółowych map, w których skupili się na konkretnych przyczynach wypadków. Do tras, które można uznać za bezpieczne (zaznaczone kolorem zielonym i żółtym) zaliczają się jedynie dwujezdniowe drogi ekspresowe i autostrady. Na Pomorzu jest ich 20 procent, w skali kraju zaledwie 9 proc. W porównaniu z europejskimi państwami, z których wiele w ogóle nie posiada "czarnych i czerwonych" odcinków, nadal pozostajemy daleko w tyle.

  Oprócz Politechniki Gdańskiej do krajowej edycji programu włączył się Polski Związek Motorowy oraz Fundacja Rozwoju Inżynierii Lądowej. Kampania objęła też 15 innych państw, dzięki czemu opracowano Europejski Atlas Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Podobnie jak mapy ryzyka, można go pobrać ze strony www.eurorap.pl.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama