28.10.2016
  Piątek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Goering wyskoczył z okna

  Goering wyskoczył z okna

  Jacek Skrobisz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 historia wprost "wyłazi" z zakamarków. Podczas trwającego remontu najpierw robotnicy natknęli się na niewypały z czasów II wojny światowej, a teraz natrafili na dokumenty i fragmenty prasy niemieckiej z lat 30. ubiegłego wieku.
  W ZSP 1 odbywają się prace termomodernizacyjne, m.in. polegające na wymianie okien. Właśnie z okiennych szpar budowlańcy wyciągnęli gazety i dokumenty. Jedno ze znalezionych wydawnictw to "Marienburger Zeitung" ("Gazeta Malborska") z 2 marca 1937 roku. Na łamach można znaleźć m.in. artykuł poświęcony otwarciu wystawy włoskiej i uczestnictwu w tym wernisażu Hermanna Goeringa, dowódcy lotnictwa wojskowego III Rzeszy.
  W szczelinie znajdowało się też wydanie "Westpreußische Zeitung" ("Gazeta Zachodnich Prus") z 14 grudnia 1937 r. Tutaj można przeczytać tekst o wymownym tytule "Echa z doświadczeń życiowych", przejrzeć nekrologi, zapoznać się z reklamami sklepów namawiających do świątecznych zakupów.

  Pracownicy wstawiający nowe okna natrafili także na maszynopis, który okazał się… instrukcją obsługi projektorów filmowych wąskotaśmowych. Taki dokument otrzymały różne szkoły, które doczekały się tego urządzenia. Maszynopis datowany jest na 6 stycznia 1936 r. Nigdy nie uda się wyjaśnić, czyja ręka wetknęła przedwojenne papiery w okienną szczelinę, bo nie zostawiono żadnej informacji o tej osobie. - To bardzo ciekawe znaleziska, dlatego poprosimy Muzeum Zamkowe o pomoc w konserwacji tych dokumentów - mówi Małgorzata Grosicka, naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Powiatu w Starostwie Powiatowym w Malborku. - Dobrym pomysłem byłoby przekazanie ich np. do izby pamięci szkoły.

  Drugie oblicze historii, dającej o sobie znać w ZSP 1, jest dużo bardziej niebezpieczne. Podczas izolowania fundamentów budynku, również w te wakacje, robotnicy musieli wykonać głębokie wykopy. Natrafili na niewypały. Saperzy wywieźli ponad 10 pocisków artyleryjskich oraz pociski karabinowe.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo