Gdańsk: Burzą domy we Wrzeszczu pod Nową Słowackiego (wideo)

  Gdańsk: Burzą domy we Wrzeszczu pod Nową Słowackiego (wideo)

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Znika stary Wrzeszcz. W połowie 2012 roku miejsce po ceglanych budynkach wypełni Nowa Słowackiego

  Znika stary Wrzeszcz. W połowie 2012 roku miejsce po ceglanych budynkach wypełni Nowa Słowackiego ©Grzegorz Mehring

  Jednopiętrowy dom przy ul. Partyzantów 112 przestał w piątek istnieć. W stertę gruzu obrócił go spychacz. Reszty dokonała koparka. To pierwszy budynek mieszkalny, który zburzono pod budowę tzw. Nowej Słowackiego.
  Znika stary Wrzeszcz. W połowie 2012 roku miejsce po ceglanych budynkach wypełni Nowa Słowackiego

  Znika stary Wrzeszcz. W połowie 2012 roku miejsce po ceglanych budynkach wypełni Nowa Słowackiego ©Grzegorz Mehring

  Wcześniej z ziemią zrównano obiekty w podwórkach, szopy i przybudówki. U zbiegu ulic: Partyzantów, Srebrniki i Słowackiego we Wrzeszczu trwa wielkie porządkowanie przed ogromną inwestycją.  Nowa Słowackiego ma być dogodnym połączeniem między portami: lotniczym i morskim w Gdańsku. Przede wszystkim jednak ma ułatwić dojazd kibicom do powstającego stadionu PGE Arena, na którym będą rozgrywane mecze Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012.


  Godziny popołudniowe. Maszyna na gąsienicach uderza w budynek. Sypią się cegły, podnosi się kurz. Niedaleko jeszcze mieszkają ludzie. Boją się, że podczas rozbiórki pył wedrze się do ich domu.
  - Jak my to przeżyjemy? - żali się Maria Rhode.

  Ich dom też czeka rozbiórka. Kiedy? Nie wiadomo. Miasto musi najpierw uregulować formalności z właścicielem budynku. Niestety, przebywa w Kanadzie i jeszcze nie nawiązał kontaktu z urzędnikami.
  - Nowe mieszkanie już nam przydzielono, na Ujeścisku - dodaje Maria Rhode. - Szkoda, że na czwartym piętrze. Na szczęście, jest tam winda.

  Na Ujeścisku zapłacą około 6 złotych za metr kwadratowy czynszu miesięcznie.
  Na odcinku projektowanej Trasy Słowackiego do usunięcia jest blisko 60 obiektów, od skrzyżowania ul. Słowackiego z Potokową (rondo im. de La Salle) do ul. Ku Ujściu na wyspie Stogi. Zrobi to firma WAKOZ. Na zrealizowanie zadania ma 35 tygodni.

  - Gruz pochodzący z rozbiórek się nie zmarnuje - mówi Roman Stolz, majster budowy firmy WAKOZ. - Zostanie wykorzystany do utwardzania dróg serwisowych przy budowie obwodnicy. Oddzielamy też papę od drewna, wszystko segregujemy. Niestety, jeszcze przed rozpoczęciem rozbiórki na teren robót podrzucano nam różne śmieci. Ludzie przywożą tu wszystko, czego chcą się pozbyć, a my musimy wywozić te odpady do składowiska w Szadółkach i płacić za ich utylizację.

  Po wyburzeniach (wiosną 2011 roku) zacznie się budowa nowej trasy. Szlak komunikacyjny, przynajmniej jeden jego dwujezdniowy fragment, powinien być gotowy już wiosną 2012 roku. Będzie to odcinek do stadionu PGE Arena. Po to, by kibice, którzy przylecą do Gdańska, mogli bez większych przeszkód dojechać z lotniska w Rębiechowie na mistrzostwa Europy, czyli do stadionu w Letnicy.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo