Sposób na Spacerową, czyli jak odkorkować gdańskie drogi

  Sposób na Spacerową, czyli jak odkorkować gdańskie drogi

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Każdy z nas może zasugerować urzędnikom zmiany w ruchu, by usprawnić przejazd
  Ulica Spacerowa. Rano sznur samochodów z Osowej do centrum, po południu w kierunku przeciwnym

  Ulica Spacerowa. Rano sznur samochodów z Osowej do centrum, po południu w kierunku przeciwnym ©archiwum

  Jeśli masz pomysł, jak zmniejszyć korki na ulicach Gdańska, podziel się nim z urzędnikami. Zarząd Dróg i Zieleni zapewnia, że bierze pod uwagę rozwiązania proponowane przez mieszkańców.

  Muszą jednak spełniać dwa warunki: nie mogą się wiązać z wielkimi kosztami i powinny być łatwe w realizacji. To dobra wiadomość dla mieszkańców Osowej, którzy się zorganizowali i na jednym z portali społecznościowych dzielą się pomysłami na polepszenie sytuacji na gdańskich drogach. Do dyskusji w sieci włączyło się już ponad 200 osób. Wszyscy są zgodni, że przejazd ulicą Spacerową to koszmar.

  Mieszkańcy Gdańska, którzy rano zjeżdżają do centrum, a wieczorem wracają do Osowej, stoją w gigantycznych korkach.


  - Najszybszym i nieparaliżującym ruchu rozwiązaniem jest wybudowanie Nowej Spacerowej, czyli drugiego pasma z węzła Owczarnia, przez Kościerską, Bytowską, z wylotem np. w Polanki na wysokości V LO - pisze jeden z uczestników akcji. - Po zakończeniu inwestycji można skierować ruch Oliwa - Osowa jedną dwupasmówką, a Osowa - Oliwa drugą.

  Biorąc pod uwagę, że ewentualna budowa odbywałaby się całkowicie niezależnie od obecnego ruchu, inwestycja mogłaby przebiegać znacznie szybciej i nie zakłócałaby dodatkowo komunikacji.

  Kolejnym sposobem na korki mógłby być też, zdaniem internautów, zmienny pas ruchu. Rano dwa pasy mogłyby przebiegać w kierunku Oliwy, a po południu - odwrotnie. Poboczny pas byłby przeznaczony dla pojazdów uprzywilejowanych, autobusów i taksówek. Dyskutanci przekonują, że to dobre, bo dynamiczne rozwiązanie:

  - ZDiZ mógłby natychmiastowo reagować na sytuację drogową, a harmonogram można by ułożyć na podstawie analizy przepływu samochodów - dodają. - Potrzebna będzie tylko ekipa obsługi, która codziennie będzie jeździć i na przykład przestawiać oznakowanie (odblaskowymi pachołkami wtykanymi w przygotowane otwory w jezdni) tak, aby kierowca jasno widział, jak ma jechać.

  Wydział Inżynierii Ruchu ZDiZ nie uważa jednak, by głównym problemem Spacerowej była za mała liczba pasów.

  - Miejscami krytycznymi są tam węzły i skrzyżowania - zauważa kierownik Tomasz Wawrzonek. - Tak czy inaczej, rozpatrujemy wszystkie koncepcje mieszkańców. Często nnie potrzeba rewolucji, by zmienić trudne komunikacyjnie miejsca.

  Na prośby mieszkańców pracownicy Zarządu Dróg i Zieleni średnio 50 razy w roku zmieniają działanie sygnalizacji świetlnej.

  - Gdy wszyscy narzekali na korki w Jasieniu, przyszedł do nas jeden z mieszkańców i zaproponował inną synchronizację świateł - mówi Tomasz Wawrzonek. - Sprawdziliśmy to i faktycznie, zaproponowane przez niego rozwiązanie okazało się skuteczne.

  W internetowej dyskusji pojawiły się także propozycje, by obniżyć w Gdańsku ceny biletów komunikacji miejskiej i w ten sposób zachęcić ludzi do korzystania z autobusów, zamienić samochód na rower lub nie jechać w pojedynkę i zabierać ze sobą sąsiadów, co znacznie zmniejszyłoby liczbę aut.

  Propozycje rozwiązań składać można także w siedzibie Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku przy ul. Partyzantów 36.


  PODZIEL SIĘ Z NAMI SWOIMI SPOSTRZEŻENIAMI

  Masz pomysł na usprawnienie ruchu? Napisz e-mail na adres a.weronska@prasa.gda.pl. Wszystkie sugestie przekażemy do ZDiZ

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ZDiZ

   miki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 25

   Inżynieria ruchu ZDiZ - hahaha - do inżynierów to Wam 1000 lat świetlnych.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "To dobra wiadomość" :)

   Albi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 33

   Jaśnie państwo urzędnicy wysłuchają głosu czeladzi. "To dobra wiadomość dla mieszkańców":)
   Jakie to miłe, że urzędnik utrzymywany z moich podatków raczy mnie wysłuchać. Gogolowski 'Rewizor" w...rozwiń całość

   Jaśnie państwo urzędnicy wysłuchają głosu czeladzi. "To dobra wiadomość dla mieszkańców":)
   Jakie to miłe, że urzędnik utrzymywany z moich podatków raczy mnie wysłuchać. Gogolowski 'Rewizor" w czystej postaci. Zakorzeniła się w nas ruska mentalność i wyleźć nie chce - prawda autorze? :)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Spacerowa

   jan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 18

   Kiedy "modernizowano " ul Spacerową, dlaczego nikt nie pomyślał od razu o zrobieniu tz trzeciego pasa ruchu ? Gdzie byli urzędnicy pod wodzą prezydenta Gdańska ? Nie sprawdzili się na swoich...rozwiń całość

   Kiedy "modernizowano " ul Spacerową, dlaczego nikt nie pomyślał od razu o zrobieniu tz trzeciego pasa ruchu ? Gdzie byli urzędnicy pod wodzą prezydenta Gdańska ? Nie sprawdzili się na swoich stanowiskach.....to do widzenia ! zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama