Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze z Funduszu Alimentacyjnego - na co możesz liczyć po zmianie przepisów

Redakcja
Sylwia Ressel
Sylwia Ressel Grzegorz Mehring
Na pytania czytelników odpowiadała w środę Sylwia Ressel, rzecznik prasowy MOPS w Gdańsku

Pobieram zaliczkę alimentacyjną na syna. Od kiedy będę mogła ubiegać się o świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego i kiedy powinnam złożyć dokumenty w tej sprawie? - pyta nasza czytelniczka

Fundusz Alimentacyjny zacznie obowiązywać od 1 października 2008 roku. Jednak już teraz można składać wnioski wraz z kompletem innych, wymaganych dokumentów (m.in. zaświadczenie komornicze o bezskutecznej egzekucji alimentów za dwa ostatnie miesiące, zaświadczenie o dochodach rodziny za 2007 rok) o świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego na nowy okres zasiłkowy 2008/2009.

Trzeba przy tym pamiętać, że dokumenty składa się bezpośrednio do organu realizującego, bez pośrednictwa komornika. W Gdańsku przyjmują je pracownicy Wydziału Świadczeń Rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ulicy Powstańców Warszawskich 25, tel. 058 305 48 68, 305 48 69. Maksymalna kwota, którą można uzyskać na dziecko z Funduszu Alimentacyjnego, to 500 złotych.

Dochodami za który rok powinna wylegitymować się moja rodzina, abym mogła starać się o alimenty z Funduszu Alimentacyjnego?

W nowym okresie zasiłkowym 2008/2009 obowiązuje zaświadczenie o dochodach za 2007 rok. Wydają je urzędy skarbowe. Co ważne, osoba zainteresowana powinna zaznaczyć w urzędzie, że potrzebuje zaświadczenie, aby starać się o alimenty z funduszu. Zawartość merytoryczna tego druku różni się bowiem nieco od tej, wymaganej podczas ubiegania się o zasiłek rodzinny. Przypomnę, że prawo do świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego mają dzieci wychowujące się w rodzinach, w których dochód na osobę nie przekracza 725 zł netto.

Do tej pory odmawiano mi zaliczki alimentacyjnej na dziecko, które mam z byłym partnerem, gdyż ponownie wyszłam za mąż za innego człowieka. Czy od października coś się zmieni w tej sprawie? Od kilku lat mam postanowienie sądu o alimentacji...

W myśl nowych regulacji, prawo do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego będą miały także osoby, które mają orzeczone alimenty na dziecko z innym partnerem niż ten, z którym są obecnie w związku małżeńskim lub konkubinacie. Słowem, rodzic nie musi być osobą samotnie wychowującą dziecko, aby uzyskać wsparcie z funduszu. Oczywiście rodzina musi spełniać także inne warunki, między innymi dotyczące kryterium dochodowego i formalne, by uzyskać świadczenie.

Mam zasądzone alimenty na córkę, jednak jej ojciec nie wywiązuje się z obowiązku płatnika. Moja córka ukończyła już 18 lat i kontynuuje naukę w szkole wyższej. Czy w myśl nowych regulacji o Funduszu Alimentacyjnym przysługują jej jeszcze alimenty od ojca?

Świadczenia z funduszu należą się także na pełnoletnie dziecko, które kontynuuje naukę w szkole wyższej. Trzeba jednak pamiętać, że tylko do ukończenia przez nie 25 roku życia. Jeśli pełnoletnie dziecko jest niepełnosprawne, obostrzenia wiekowego nie ma.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki