Peter Greenaway odebrał tytuł doktora honoris causa

  Peter Greenaway odebrał tytuł doktora honoris causa

  J. Zalesiński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Peter Greenaway odebrał tytuł doktora honoris causa

  ©T. Bołt

  Peter Greenaway odebrał w środę podczas inauguracji roku akademickiego tytuł doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Senat uczelni docenił reżysera za całokształt twórczości artystycznej i humanistyczną postawę życiową
  Peter Greenaway odebrał tytuł doktora honoris causa

  ©T. Bołt

  Najpierw odebrany w południe dyplom doktora honoris causa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, a potem dwa spotkania z publicznością. Środowy kulturalny dzień w Trójmieście stał pod znakiem obecności Petera Greenawaya, wybitnego brytyjskiego malarza i reżysera.

  Publiczność miała w środę okazję poznać go w obu wydaniach. Najpierw w Gdańsku Greenaway odwiedził Gdańską Galerię Miejską, gdzie można oglądać jego wystawę "Potop ilustrowany". Wieczorem reżyser na trzygodzinnej imprezie spotkał się z fanami jego filmów. Na obu spotkaniach artysta podjął się roli przewodnika po swojej twórczości.

  - Kto z was wierzy w Boga?- takim pytaniem zaskoczył Greenaway publiczność, która przyszła na spotkanie z nim do Gdańskiej Galerii Miejskiej. - O - zdziwił się, widząc, że podniosło się trochę rąk.

  A potem zaczął tłumaczyć, że inspiracją dla jego akwarel, składających się na cykl "Potop ilustrowany", był nie tylko mit o potopie, obecny zresztą nie tylko w Biblii, ale i w praktycznie wszystkich archaicznych kulturach. W tym samym stopniu inspiracją był dla niego Amsterdam, miasto, w którym osiadł Greenaway.

  Plastyczne, wizyjne filmy Petera Greenawaya, m.in. jego niezwykłe "Księgi Prospera", mogli potem obejrzeć uczestnicy pokazu w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

  O tym, jak doktor honoris causa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych widzi związek słowa i obrazu, można się nadal przekonać dzięki jego akwarelom z cyklu "Potop ilustrowany", które do 24 października eksponowane są w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa, mieszczącej się na rogu ulic Szerokiej i Grobla I. Galeria czynna jest codziennie oprócz poniedziałków.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama