Konkurs Chopinowski: Po występie gdańszczanina

  Konkurs Chopinowski: Po występie gdańszczanina

  Gabriela Pewińska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Konkurs Chopinowski: Po występie gdańszczanina

  ©G. Mehring

  W Warszawie trwają przesłuchania I etapu XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. To jeden z najbardziej prestiżowych muzycznych konkursów na świecie. Zwycięstwo w nim otwiera drogę do największych sal koncertowych, daje młodemu pianiście niezapomnianą sławę.
  Konkurs Chopinowski: Po występie gdańszczanina

  ©G. Mehring

  W tym roku do konkursu przystąpiło 81 młodych artystów z całego świata. Polskę reprezentuje siedmiu. Wśród nich absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej (w klasie prof. Grażyny Fiedoruk-Sienkiewicz) - Fares Marek Basmadji, urodzony w Aleppo, w Syrii w 1986 roku (matka - Polka, ojciec - Syryjczyk). Od pięciu lat mieszka w Polsce, w Gdańsku. Z naszym reprezentantem rozmawialiśmy chwilę po jego wczorajszym występie.


  - Chciałbym tak wiele powiedzieć, ale bardzo mi trudno jeszcze opanować emocje - wyznał. - To było wspaniałe móc grać na tej pięknej scenie, w tej doskonałej akustyce. Panuje tam atmosfera naprawdę wyjątkowego koncertu. Jak oceniam mój występ? Czasami, grając, bardziej myślałem, a czasami bardziej czułem... Czy byłem stremowany? Myślę, że my wszyscy biorący udział w tym konkursie mamy tremę. Ale dzięki temu konkursowi wiele nowego dowiedziałem się o sobie. I cieszę się z tego doświadczenia, z jakimkolwiek rezultatem przyjdzie mi się zmierzyć. Było to doświadczenie warte tej mojej ciężkiej pracy.

  Na widowni była moja mama i siostra. Po występie wyznały, że cały ten czas żarliwie się za mnie modliły...
  Wyniki I etapu przesłuchań poznamy już 7 października, wieczorem. Transmisje z przesłuchań - w TVP Kultura i w Programie II Polskiego Radia.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama