Kto ma płacić za oświetlenie na ekspresowych drogach

  Kto ma płacić za oświetlenie na ekspresowych drogach

  Jacek Klein

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Kto ma płacić za oświetlenie na ekspresowych drogach

  ©Fot. archiwum

  Czy nocą kierowcy będą obwodnicami miast jeździć w mroku? Prawo nie wymaga, aby każda droga była oświetlona. Gmina Słupsk zapowiada, że nie ma zamiaru płacić za oświetlenie nowej obwodnicy miasta, ponieważ jest to w gestii Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. GDDKiA twierdzi natomiast, że również płacić nie będzie, nie tylko zresztą za obwodnicę Słupska. Od wielu lat spiera się z Gdańskiem i Gdynią, kto powinien łożyć pieniądze, aby na trójmiejskiej obwodnicy nocą było jasno.
  Kto ma płacić za oświetlenie na ekspresowych drogach

  ©Fot. archiwum

  - Zgodnie z przepisami, jakie obowiązują, za oświetlenie dróg na swoim terenie powinny płacić gminy - tłumaczy Franciszek Rogowicz, szef gdańskiego oddziału dyrekcji. - Tak mówi prawo energetyczne, mamy także interpretację ministra infrastruktury zgodną z naszym stanowiskiem. Rozmowy z władzami Gdańska i Gdyni trwają.

  Jeśli porozumienie nie zostanie osiągnięte, dyrekcja może wystąpić na drogę sądową. Czy się zdecyduje wstrzymać dostawy prądu do oświetlenia obwodnic?
  - Jeśli gminy nie przejmą płatności na obwodnicy Słupska, światła może nie być. W przypadku obwodnicy Trójmiasta sytuacja jest bardziej złożona, na razie płacimy za oświetlenie - mówi Piotr Michalski, rzecznik prasowy gdańskiego oddziału GDDKiA.

  Spór wywołały niejasne przepisy prawa energetycznego obowiązujące od 2004 roku. Mówią one, że drogi, z wyłączeniem autostrad i dróg ekspresowych, powinny oświetlać te gminy, przez które drogi przebiegają. GDDKiA uważa, że wyłączenie dotyczy tylko dróg płatnych, a obwodnice nie są takimi drogami.

  - Gdyby były płatne, obowiązek oświetlenia należałby do nas - dodaje Michalski.
  Powstała zatem sytuacja, że zarządcą dróg ekspresowych odpowiedzialnym za ich utrzymanie jest GDDKiA, ona odpowiada także za budowę infrastruktury oświetleniowej, ale już za ich oświetlenie powinny płacić gminy.
  - Dostrzegamy niejednoznaczność tych przepisów - przyznaje Maciej Karmoliński, wicedyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni. - Jeśli mamy przejąć obowiązki oświetlenia, to chcemy wiedzieć, na jakich zasadach. Kto będzie ponosił odpowiedzialność za jego wyłączenie całkowite lub częściowe. Te kwestie musimy wyjaśnić.

  W interpretacji, na którą się powołuje GDDKiA, resort infrastruktury tłumaczy, że po reformie finansów samorządowych gminy otrzymały dodatkowe dochody z budżetu i finansowanie oświetlenia dróg przez państwo nie jest już konieczne.
  W budżetach Gdańska i Gdyni nie przewidziano na to środków.
  - Są naciski, aby miasto przejęło koszty oświetlenia - mówi Antoni Pawlak, rzecznik prasowy prezydenta Gdańska. - Skończy się na tym, że pewnie będziemy musieli płacić, rocznie jakieś 2 mln zł.


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kto zapłaci za oświetlenie.

   Zofia Gosz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 14

   Znowu przepychanka - a nuż się uda. Moim zdaniem trzeba sięgnąć do postanowień Ustawy o samorządzie gminnym i powiatowym, czy to zadanie jest tam wpisane, jako zadanie obowiązkowe, jako zadanie...rozwiń całość

   Znowu przepychanka - a nuż się uda. Moim zdaniem trzeba sięgnąć do postanowień Ustawy o samorządzie gminnym i powiatowym, czy to zadanie jest tam wpisane, jako zadanie obowiązkowe, jako zadanie własne nieobowiązkowe , czy też jako zadanie zlecone. Państwo dając dodatkowe zadania samorządowi musi dać na te zadania środki, taka jest zasada. Prawo energetyczne czy inne ustawy szczegółowe nie są nadrządne nad Ustawą samorządową, to jest o zadaniach i kompetencjach i finansach gminnych. Zadania są tylko wypływające wprost z tych ustaw, chyba że w niej jest szczegółowe odniesienie do szc zególnych unormowań. Prawo, w tym obowiązki gminne nie mogą być stanowione na chybił trafił Musi byc zachowana stabilnosc finansowa
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama