Projekt Muzeum Emigracji w Gdyni zostanie przedstawiony w...

  Projekt Muzeum Emigracji w Gdyni zostanie przedstawiony w Warszawie

  Agata Grzegorczyk

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Projekt Muzeum Emigracji, które ma powstać w Gdyni, w poniedziałek w samo południe zostanie uroczyście zainaugurowany na Zamku Królewskim w Warszawie.
  Gospodarzem wydarzenia będzie Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, pomysłodawca koncepcji stworzenia miejsca, które uhonorowałoby pamięć naszych emigrantów. Gości spotkania przekonywać do powołania pierwszej w Polsce tego typu placówki będą też m.in. Andrzej Seweryn, Małgorzata Szejnert, Paweł Huelle oraz profesor Marian M. Drozdowski.

  Muzeum, na którego siedzibę wybrano Dworzec Morski, ma być nowoczesną placówką wykorzystującą współczesne techniki audiowizualne, które wprowadzą odwiedzających w opowieść o losach naszych rodaków wyjeżdżających za granicę i powracających do kraju.


  Zdaniem pomysłodawców projektu, jesteśmy jednym z nielicznych państw, które jak dotąd nie ma placówki muzealnej prezentującej historię swoich wychodźców.

  - Gdynia jako port transatlantycki była miejscem szczególnie związanym z emigracją. Przez to "okno na świat" kraj opuszczały tysiące rodaków. Praktycznie w każdym polskim domu odnaleźć można poruszającą rodzinną historię emigracyjną, a niemal wszyscy z nas mają licznych krewnych za granicą. Poprzez ten projekt możemy wspólnie wypełnić to historyczne zobowiązanie wobec milionów Polaków - apeluje Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

  Honorowym patronem projektu Muzeum Emigracji jest Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama