NASZ PATRONAT
  Relacje z festiwalu filmowego w Gdyni

  Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 18 - 23 września

  Rozwiń
  Fares Marek Basmadji zagra w Konkursie Chopinowskim

  Fares Marek Basmadji zagra w Konkursie Chopinowskim

  Gabriela Pewińska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W niedzielę w Warszawie rozpoczęły się przesłuchania uczestników XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, jednego z najstarszych, renomowanych konkursów muzycznych na świecie. Inicjatorem konkursu, przypomnijmy, był prof. Jerzy Żurawlew (1887-1980), wybitny polski pianista, pedagog i kompozytor. Ten pierwszy odbył się w 1927 roku.
  Polskę reprezentuje m.in. Fares Marek Basmadji

  Polskę reprezentuje m.in. Fares Marek Basmadji ©Grzegorz Mehring

  Wyróżnienie w tym konkursie otwiera jego uczestnikom drzwi do artystycznej kariery, toruje drogę do najsłynniejszych sal koncertowych. To od polskiego Konkursu Chopinowskiego zaczynała się sława wielu uznanych dziś pianistów, wśród nich są m. in.: Lew Oborin, Witold Małcużyński, Halina Czerny- Stefańska, Barbara Hesse-Bukowska, Adam Harasiewicz, Wladimir Ashkenazy, Fou Ts'Oung, Lidia Grychtołówna, Maurizio Pollini, Martha Argerich, Piotr Paleczny, Krystian Zimerman czy zwycięzca z 2005 roku - Rafał Blechacz.

  W tym roku do pianistycznych zmagań przystąpiło 81 młodych artystów z całego świata. Siedmioro reprezentuje Polskę. Jednym z nich jest Fares Marek Basmadji - absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, od niedawna, także na gdańskiej uczelni, asystent w klasie prof.
  Grażyny Fiedoruk-Sienkiewicz. W 2009 roku rozpoczął też Podyplomowe Studia w Royal Irish Academy of Music w Dublinie pod kierunkiem prof. Johna O'Conora. Laureat wielu konkursów pianistycznych.
  Urodził się w Aleppo w Syrii w 1986 roku. Matka jest Polką, ojciec - Syryjczykiem. Oboje pracują jako mikrobiolodzy w syryjskiej Akademii Medycznej.

  - Mój udział w Konkursie Chopinowskim to było wielkie marzenie mojej mamy. Więc się zawziąłem. To miłe coś robić dla niej - wyznał nam w czerwcu młody pianista.

  Fares Marek Basmadji przystąpi do przesłuchań już we wtorek. Transmisję z pianistycznych zmagań emituje TVP Kultura i Program II Polskiego Radia.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama