W Gdańsku został zaprezentowany nowy tramwaj (galeria)

  W Gdańsku został zaprezentowany nowy tramwaj (galeria)

  red

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W Gdańsku został zaprezentowany w sobotę nowy tramwaj. Pierwsze dwa niskopodłogowe, klimatyzowane pojazdy typu Swing 120NaG wyjadą w niedzielę na trasę łączącą Chełm z Jelitkowem. Pojazd zaprezentowano podczas festynu komunikacyjnego na pętli tramwajowej na Chełmie.
  Zobacz galerię z tego festynu

  Rzecznik prasowy gdańskiego Zakładu Komunikacji Miejskiej Krzysztof Wojtkiewicz powiedział PAP, że pierwsze nowe pojazdy będą kursowały po najdłuższej, najbardziej prestiżowej trasie łączącej Chełm z Jelitkowem czyli osiedla na górnym tarasie z dzielnicami położonymi nad morzem.


  Zapewnił, że do końca roku na trasy wyjadą jeszcze trzy nowe tramwaje. Po nowym roku, miesięcznie do eksploatacji przekazywane będą 2-3 pojazdy. W grudniu 2011 r. w Gdańsku będzie kursować 35 nowych tramwajów.

  Swing 120NaG to niskopodłogowy skład o długości 30 metrów, wyposażony w klimatyzację, monitoring i system rejestrujący wszystkie parametry pracy pojazdu. Może osiągnąć prędkość 70 km na godzinę. Do jednego składu może wejść ponad 200 osób. Posiada 40 miejsc siedzących. Został wyprodukowany w zakładach PESA Bydgoszcz SA, które są największym producentem taboru szynowego w Polsce.

  Jeden pojazd kosztuje 7 mln zł. Zakup nowych wozów jest finansowany dzięki emisji obligacji o wartości 220 mln zł. Za te pieniądze zmodernizowana zostanie też zajezdnia tramwajowa we Wrzeszczu.

  Oprócz nowych tramwajów, gdański ZKM kupił już 46 używanych tramwajów z Dortmundu. Obecnie są one
  modernizowane. Wojtkiewicz poinformował, że gdański ZKM dysponuje obecnie 110 składami tramwajowymi. Z eksploatacji sukcesywnie są wycofywane pojazdy typu 105.

  Zakład posiada także 220 autobusów. Rzecznik zapewnił, że jest to najnowsza i najmłodsza flota autobusowa w kraju. "100 proc. autobusów jest niskopodłogowych, 80 proc. klimatyzowanych, w wieku poniżej 6 lat" - dodał.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo