Pomorze: Coraz więcej zatruć dopalaczami

  Pomorze: Coraz więcej zatruć dopalaczami

  Magdalena Sapkowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Nikt nie wie, jaki jest skład sprzedawanych mieszanek

  Nikt nie wie, jaki jest skład sprzedawanych mieszanek ©fot. archiwum

  Od początku września 8 osób w ciężkim stanie trafiło do Pomorskiego Centrum Toksykologii z powodu zatrucia dopalaczami. Chorych było o połowę więcej niż w sierpniu. - To może być wierzchołek góry lodowej.
  Nikt nie wie, jaki jest skład sprzedawanych mieszanek

  Nikt nie wie, jaki jest skład sprzedawanych mieszanek ©fot. archiwum

  Do PCT przywożone są tylko najcięższe przypadki, wielu chorych mogło trafić na szpitalne izby przyjęć lub do lekarzy pierwszego kontaktu - mówi dr Wojciech Waldman, wojewódzki konsultant toksykologii.

  - Młodzi nie zdają sobie sprawy, jak niebezpieczne są dopalacze. Pokutuje mit, że skoro coś jest legalne, jest bezpieczne - mówi Radosław Nowak z Gdańskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień. - Nie wiadomo też, jaki jest skład tych środków.
  Producenci nie mają obowiązku go podawać, bo sprzedają dopalacze jako produkty nieprzeznaczone do spożycia. Jak ktoś się zatruje, nie wiadomo, czym go leczyć, bo lekarze nie wiedzą, co dokładnie wziął - dodaje.

  Nie ma recepty na ograniczenie sprzedaży dopalaczy. Sejm delegalizuje kolejne substancje chemiczne, a producenci modyfikują skład swoich produktów i omijają prawo. W Bydgoszczy radni chcą zakazać sprzedaży dopalaczy uchwałą Rady Miasta, ale takie zapisy w innych miastach zostały przez wojewodów uznane za niezgodne z prawem.

  Nie wiadomo, kto powinien nadzorować handel dopalaczami. - Ten temat to gorący kartofel. Nie chce go ani Sejm, ani sanepid, ani Inspekcja Handlowa - ubolewał dr Tomasz Zakrzewski z Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii na konferencji "Dopalacze - nowe wyzwanie dla animatorów działań lokalnych" zorganizowanej wczoraj w Gdańsku.


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Narkotyki w "przebraniu".

   skandal (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

   Jak można było to zalegalizować?!. Brak szacunku dla zdrowia młodzieży.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama