25.10.2016
  Wtorek

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Poczta pisze do rządu

  Poczta pisze do rządu

  Robert Kiewlicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Strajkujący pocztowcy proszą o pomoc premiera Donalda Tuska. Czują się szykanowi przez dyrekcję.
  Przedłużający się protest najbardziej jednak odczuwają klienci poczty.

  - Oczekujemy niezwłocznego zaangażowania się w rozwiązanie tego poważnego konfliktu ministra infrastruktury, który w imieniu rządu kierowanego przez pana premiera sprawuje nad naszym przedsiębiorstwem nadzór właścicielski - czytamy w piśmie skierowanym przez związkowców do Donalda Tuska. - Dlatego prosimy o interwencję pana premiera, zwracając uwagę na dramatyczną sytuację pracowników domagających się, dopuszczonymi przepisami prawa środkami protestu, poszanowania swojej godności, praw materialnych i moralnych, zarówno zbiorowych, jak i indywidualnych.

  Związkowcy podkreślają, że dyrekcja poczty szykanuje protestujących. - Niedopuszczalne są szczególnie groźby kierowane do kobiet, które najczęściej na poczcie sprawują funkcje kierowniczek i naczelniczek urzędów - mówi Bogumił Nowicki, przewodniczący NSZZ "Solidarność" Pracowników Poczty Polskiej. - Eskalując konflikt, dyrekcja działa na szkodę firmy i jej klientów. To oburzające, że pocztę stać było przez długie lata na utrzymywanie polityków różnych partii, a nie stać na godne pensje dla pracowników.

  Obecnie strajkuje ponad 11 tys. pracowników. Nie pracują sortownie w Łodzi, Gdańsku, Szczecinie, Lublinie, Krakowie. Najwięcej urzędów pocztowych nie funkcjonuje w Gdańsku, Łodzi, Krakowie, Warszawie i Szczecinie. Solidarność domaga się podwyżek płac w Poczcie Polskiej w wysokości 400 zł brutto na jeden etat od 1 stycznia 2008.

  Wczoraj nie było wiadomo, czy rząd podejmie działania zmierzające do przerwania akcji strajkowej. Wiadomo za to, że przez protest coraz większe problemy ma tysiące klientów poczty, a także wiele instytucji oraz firm. Coraz częściej rezygnują one na stałe z usług poczty i - jeśli tylko mogą - podpisują umowy z firmami kurierskimi. W obawie przed tym, że w związku ze strajkiem pocztowców wyniki egzaminu gimnazjalnego [mają one zostać ogłoszone w czwartek - red.] nie dotrą na czas do szkół, dyrekcja Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku zdecydowała o podpisaniu umowy z firmą kurierską UPS.

  - Nie mogliśmy czekać na to, czy strajk się skończy i czy wystarczy czasu, by dokumenty pojawiły się w szkołach - wyjaśnia Irena Łaguna, dyrektor OKE w Gdańsku. - Teraz mamy pewność, że uczniowie otrzymają wyniki na czas. Wiele informacji, jakie przesyłamy do placówek, jest poufnych i nie można ich po prostu umieścić w internecie.

  Strajkujący pocztowcy zaplanowali na piątek pikietę przed Urzędem Rady Ministrów w Warszawie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo