Dziennik Bałtycki » Biznes na Pomorzu » Żarnowiec bliżej budowy elektrowni atomowej

Żarnowiec bliżej budowy elektrowni atomowej

Data dodania: 2010-09-01 22:42:14 ▪ Ostatnia aktualizacja: 2010-09-02 09:57:37

Dziennik Bałtycki

J. Klein, A. Cymanowska

PrześlijDrukuj
Mniejsza czcionka Większa czcionka

Szanse Żarnowca na budowę elektrowni jądrowej są coraz większe. Premier Donald Tusk wprawdzie nie będzie decydował o lokalizacji, ale rzucił światło na możliwy wybór w słowach, które skierował do uczniów I LO w Gdańsku.

- Niedaleko stąd powstanie pierwsza polska elektrownia jądrowa, bezpieczna, ekologiczna, nowoczesna. Są to miejsca pracy dla tych z was, którzy matematyki się nie boją, tak jak ja jej się bałem. Tych, którzy z Trójmiasta i Pomorza stworzą centrum nowoczesnych technologii na skalę nie tylko polską - powiedział premier podczas inauguracji roku szkolnego w swoim dawnym liceum.
Dopytywany o to, czy to już pewne, że elektrownia będzie na Pomorzu, dodał, że oczywiście nie będzie to decyzja administracyjna czy polityczna.
∨ Czytaj dalej


- Decyzja o lokalizacji i rozpoczęciu inwestycji wymaga przygotowań całego państwa polskiego. Ale będzie również decyzją o charakterze biznesowym, bo we współczesnym świecie na rządzie trzeba zarabiać. Dzisiaj wszystkie przesłanki wskazują jednoznacznie, że lokalizacja tutaj na Pomorzu wydaje się optymalna. Mówię o tym z satysfakcją, ale ona jest optymalna nie dlatego, że premier jest z Gdańska czy Pomorza, tylko że na to wskazują oceny także tej firmy, co do której sądzimy, że będzie kluczowym przedsiębiorstwem, kluczową firmą w tym procesie, czyli PGE - powiedział Tusk. - I tak, jak już wcześniej wspominałem, dzisiaj wszystko na to wskazuje, że właśnie na Pomorzu przynajmniej jedna elektrownia jądrowa powstanie.

PGE decyzją rządu odpowiada za program jądrowy. Przewiduje on budowę dwóch elektrowni atomowych. W rankingu lokalizacji najwięcej punktów zdobył Żarnowiec.

- Nadal jest pierwszy na liście lokalizacji i wciąż jest faworytem. W tej chwili analizujemy sześć lokalizacji w całej Polsce - mówił niedawno Tomasz Zadroga, prezes PGE. Nie ujawnił jednak, jakie to są lokalizacje.

Wiadomo, że oprócz Żarnowca najczęściej wymieniane są Klempicz w Wielkopolsce i Kopań w Zachodniopomorskiem. Decyzja o lokalizacji ma zostać podjęta do końca roku. Wybór zostanie dokonany po rozpatrzeniu względów ekonomicznych, możliwości przyłączenia do sieci energetycznej, struktury geologicznej terenu oraz dostępu do dużych zasobów wody potrzebnej do chłodzenia reaktorów. Pod tym względem Żarnowiec wypadł słabo. Konieczna będzie budowa dodatkowego systemu chłodzenia lub kanału łączącego Jezioro Żarnowieckie z morzem.

Pierwszy blok ruszy za 12 lat
Pierwsza z dwóch planowanych elektrowni jądrowych ma zacząć pracę w 2022 r.
Program jądrowy zakłada docelowo powstanie dwóch siłowni o mocy 3000 MW każda. Budowa jednej to koszt ok. 9 mld euro. Będą one wyposażone w nowoczesne, bezpieczne i wydajne reaktory. PGE stworzyła trzy grupy robocze, które analizowały dostępne technologie. Pierwszą z amerykańsko-japońskim koncernem Westinghouse Electric Company LLC (producent reaktora AP 1000), drugą z francuskimi firmami EDF i Arevą (reaktor EPR) oraz trzecią z amerykańsko-japońskim koncernem GE Hitachi Nuclear Energy Americas (reaktor ESBWR). Raporty z prac tych grup miały m.in. potwierdzić możliwość wybudowania elektrowni w danych technologiach.

Komentarze

przejdź na forum

Dodajesz jako: Gość

ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Zaloguj przez Facebook

Rozrywka

Dziennik Bałtycki

  • Czytaj nas na iPhone oraz iPad
  • Czytaj nas na Androidzie
  • Czytaj nas na pozostałych telefonach
  • Rozrywka NMEkstraklasa LiveZobacz inne aplikacje

Aktualne wydanie:

"Dziennik Bałtycki", czwartek 24.05.2012

Kup e-wydanie

Prenumerata:

Biuro Prenumeraty

Targ Drzewny 9/11
80-894 Gdańsk
tel. 58 30 03 694
infolinia 801 15 00 26

Prenumerata

Zamów prenumeratę

Reklama:

Biuro Reklamy Gdańsk
Gdańsk, Targ Drzewny 9/11
tel. 58 30 03 274
fax. 58 30 03 202

Biuro Reklamy Gdynia
ul. 10 Lutego 11
C.H. BATORY - III p.
(wejście od ul. Batorego)
tel. 58 660 65 11
fax 58 660 65 14

Reklama

Zamów reklamę

Kontakt z redakcją:

Polska Dziennik Bałtycki

80-894 Gdańsk
Targ Drzewny 9/11
tel. 058 30 03 300
fax 058 30 03 303

Redakcja


Oddziały lokalne redakcji

Napisz do nas

Zapisz się do Newslettera

Reklama

Reklama

Polskapresse sp. z.o.o informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie DziennikBaltycki.pl podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.