Menu Region

Gnojewo, powiat malborski: Zabrakło pieniędzy na remont...

Gnojewo, powiat malborski: Zabrakło pieniędzy na remont zabytkowego kościółka

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Bałtycki

Jacek Skrobisz

3Komentarze Prześlij Drukuj
Nie ma środków na dalszy remont zabytku z XIV w. Prace w kościele w Gnojewie zostały wstrzymane.
Nie wcześniej niż za kilka miesięcy wznowione zostaną prace remontowe w najstarszym szachulcowym kościele w Polsce. Konserwatorzy nie mogą obecnie kontynuować prac w gnojewskim zabytku, bo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie przyznało na ten cel pieniędzy. Powodem odrzucenia wniosku był... niewłaściwy numer NIP.

- Nasz wniosek o dofinansowanie prac konserwatorskich został odrzucony przez ministerstwo z powodu błędu formalnego - mówi Tomasz Korzeniowski, prezes gdańskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. - Tym błędem było podanie numeru NIP zarządu głównego naszej organizacji, a nie oddziału. Zdziwiliśmy się bardzo, bo w ubiegłym roku nie było to przeszkodą w przyznaniu dotacji.


Dzięki tej pierwszej, ubiegłorocznej dotacji udało się zabezpieczyć XIV-wieczny kościółek przed zawaleniem. Do tej pory w budynku sakralnym, który jeszcze niedawno był wykorzystywany na magazyn, powstała wewnętrzna konstrukcja nośna podtrzymująca mury, belki stropowe i krokwie. Udało się uratować ścianę południową kościoła. Sukcesem jest wyprostowanie i podniesienie o ok. 40 cm więźby dachowej, która w wyniku wieloletnich zaniedbań opadła o blisko pół metra.

- Z naszych półrocznych obserwacji wynika, że obiektowi nie grozi już zawalenie - mówi Korzeniowski.
MKiDN kolejny konkurs na ratowanie polskich zabytków ogłosi dopiero jesienią. TOnZ zauważa, że ministerstwo przeznacza mało środków na prace konserwatorskie. Ostatnio było to tylko 8 mln zł na wszystkie wnioski.

- To ogromna dysproporcja potrzeb wobec zaangażowania środków - mówi Korzeniowski. - Podejmiemy kolejną próbę pozyskania potrzebnych środków na ratowanie kościółka. Jeśli otrzymamy dotację, to prace będą mogły się rozpocząć dopiero w przyszłym roku.


800 tys. - za tyle złotych TOnZ zabezpieczyło w ubiegłym roku budynek kościoła w Gnojewie przed zawaleniem. Dokonano m.in. konsolidacji XVIII-wiecznych malowideł, wyłożono dach papą, by do środka nie dostawała się woda.

1,2 mln - tyle złotych chciała pozyskać z Ministerstwa Kultury gdańska organizacja na kontynuowanie prac konserwatorskich. Na tę kwotę szacuje się m.in. prace przy polichromii, wymianę okien i drzwi oraz wykonanie właściwego poszycia dachu.
3

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Czy kościół w Gnojewie pochodzi sprzed 4500 lat?

+26 / -26

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jerzy Kijewski (gość)  •

Na starożytne pochodzenie najstarszego szachulcowego kościoła w Polsce (pochodzącego jakoby z XIV w.), mogą wskazywać potężne „podpory” z neolitycznego betonu, znajdujące się na zewnątrz i wewnątrz monumentu. Podobne „podpory”, pochodzące sprzed ok. 2300 BC, znajdują się niemal na całym świecie. Wykonane zostały z neolitycznego betonu (podobnego do drewna).
„Podpory” z neolitycznego betonu są poważnie zagożone likwidacją, w związku z mającym się odbyć remontem kościoła w Gnojewie. PrezesTowarzystwa Opieki nad Zabytkami w Gdańsku – Tomasz Korzeniowski – szukając wsparcia przy ratowaniu zabytku zainteresował sprawą gnojewskiego kościółka parlamentarzystów. Jednym z posłów, który odwiedził obiekt, był Jerzy Borowczak.
Wydaje się, że prace konserwatorsko-remontowe w kościółku w Gnojewie powinny być wstrzymane, aż do wyjaśnienia jego starożytnego pochodzenia. Miejmy nadzieję, że poseł Jerzy Borowczak nie zorganizuje pieniędzy na likwidację starożytnych „podpór” z neolitycznego betonu, jak to miało już miejsce w Gdańsku i wielu innych miejscach na świecie.
Wyjaśnienie >> http://ksiezycowahipoteza.wordpress.com/

odpowiedzi (0)

skomentuj

fors jest tylko

+28 / -34

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ALTAVITAE (gość)  •

TYLKO NIE DLA WAS.
KK DOSTAJE NA WSZYSTKO..I RENOWACJE I NOWE KOSCIOLY...w tym na " jajo" w Warsawie
Jestescie pomijani bo ..nie przynalezycie.
Jakby ten budynek oddac KK zaraz by sie kiesa panstwowa rozwarla na osciez.
Kapujesz!
Straszne to jest ........

odpowiedzi (0)

skomentuj

fors jest tylko

+29 / -42

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ALTAVITAE (gość)  •

TYLKO NIE DLA WAS.
KK DOSTAJE NA WSZYSTKO..I RENOWACJE I NOWE KOSCIOLY.
Jestescie pomijani bo ..nie przynalezycie.
Jakby ten budynek oddac KK zaraz by sie kiesa panstwowa rozwarla na osciez.
Kapujesz!
Straszne to jest ........

odpowiedzi (0)

skomentuj