28.10.2016
  Piątek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Wygrany bój o dotacje

  Wygrany bój o dotacje

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Mają strategiczne znaczenie dla rozwoju Pomorza i sporej części kraju - tak określane są przedsięwzięcia, które w czwartek zostały wpisane przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego do wykazu projektów priorytetowych w zakresie dofinansowania ich realizacji funduszami unijnymi.
  Chodzi tu głównie o budowę kolei metropolitalnej w Trójmieście, ale dużą rolę ma np. rozwój turystyki wodnej i projekt pn. "Pętla Żuławska", który jest fragmentem międzynarodowej śródlądowej drogi wodnej E-70.

  Do urzeczywistnienia projektu "Kolej metropolitalna w Trójmieście", województwo i samorządy miejskie przygotowywały się, mimo że wcześniej zadanie to nie zyskało uznania w oczach ministerstw. Za pieniądze gmin i samorządu Pomorskiego zaczęto przygotowywać studium wykonalności tego przedsięwzięcia. Kolej metropolitalna jest bardzo ważna dla pasażerów samolotów.

  - Za cztery lata gdański port lotniczy będzie obsługiwać rocznie 7 mln pasażerów - mówi Jan Kozłowski, marszałek województwa pomorskiego. - Taka liczba podróżnych nie zdoła dotrzeć swobodnie do centrum Trójmiasta drogowymi środkami lokomocji.

  W ubiegłym roku lotnisko w Rębiechowie obsłużyło 1,74 mln podróżnych i już niełatwo jest samochodem czy autobusem do niego dotrzeć - ul. Słowackiego jest notorycznie zakorkowana. Dlatego i ta trasa znalazła się na liście priorytetów MRR - została dołączona do projektu już w tym rejestrze figurującym, czyli budowy Trasy Sucharskiego.

  Kolej metropolitalna ma połączyć lotnisko z centrum Trójmiasta, a także z planowanym w Gdyni lotniskiem Babie Doły. Ułatwi też dojazd do pracy osobom mieszkającym na wzgórzach morenowych. Koszt realizacji I etapu kolei metropolitalnej oszacowano na 612 mln złotych. Dofinansowanie UE ma wynieść 306 mln złotych. Kolej ta powinna być gotowa już na Euro 2012. Samorząd województwa, jako beneficjent, czyli instytucja której zostaną przekazane dotacje, będzie mógł się z nich rozliczać do 2015 roku.

  Uzupełnieniem kolei metropolitalnej są dwa inne zadania, też wpisane na listę najważniejszych: Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej i Rozwój SKM.

  Obecnie, łącznie na listach (głównych i rezerwowych) programów operacyjnych "Infrastruktura i Środowisko" oraz "Innowacyjna Gospodarka", Pomorskie posiada 43 projekty o całkowitej wartości prawie 13 mld złotych, w tym dofinansowanie z UE ma wynieść ponad 6 mld zł. Żeby zrealizować te projekty, Pomorskie musi wyłożyć pieniądze. Fundusze na ten cel będą pochodziły m.in. z kredytów.

  Zdaniem marszałka Jana Kozłowskiego, z ich uzyskaniem nie będzie kłopotów, bo samorządy nie przekroczyły progów dopuszczalnych zadłużeń.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie tak

  error (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

  Ta kolej nie jest dla lotniska, to tylko na dokładkę!
  Integracja i rozwój górnego tarasu + Kaszuby - to jest plan.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo